Předvolební průzkumy naznačují, která strana má největší šanci na vítězství, a kterým naopak hrozí, že nedostanou dost hlasů na to, aby vstoupily do Sněmovny a získaly několik poslanců.
Průzkumy však zároveň líčí na voliče svého druhu past. Mohou v nich vyvolat pocit, že volby jsou vlastně rozhodnuty, jejich favorit je bezpečně v čele, a tak k volbám jít nemusí, zatímco voliči, kteří si nepřejí vítězství favorita, k volbám vyrazí s odhodláním situaci změnit.
Bašta v komentáři pro První zprávy.cz upozornil, že do této psychologické pasti by mohli padnout i voliči Pirátů a Starostů. Tato koalice ve většině současných průzkumů vede.
„V současné době nás média a většina agentur zkoumajících preference voličů přesvědčují o tom, že Piráti (a STAN) jsou jasnými vítězi říjnových parlamentních voleb, a Ivan Bartoš vystupuje jako budoucí premiér, tento týden dokonce i v Bruselu. Připomnělo mi to volby z roku 1998, ačkoliv objektivně musím uznat, že spindoktoři z agentur mají dnes více možností a lepší technologie, takže Piráti se STANem asi získají kolem 20 % voličských hlasů, když na počátku kampaně byly jejich preference 13 + 5 procent,“ napsal Bašta.
„Stejně si však myslím, že pirátské holedbání s premiérem ‚in spe‘ (tj. ‚v očekávání‘ – pozn. red.) nejspíš vyděsilo nadkritickou množinu voličů, takže volby dopadnou jinak, než nám zatím předvolební průzkumy tvrdí,“ uzavřel svou předvolební glosu.
- Celý text naleznete zde
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.