Plánovitý úpadek vyučuje i „Fialova“ škola. A ještě dotuje

24.10.2024 6:02 | Analýza

Téma nerůstu se v poslední době řeší nejen na přednáškách pro mladé zájemce z řad veřejnosti, ale proniká již také na vysoké školy. Prostřednictvím spolupráce s organizacemi NaZemi a Re-set se nerůstová teorie – spočívající v požadavcích na zastavení ekonomického růstu, zavedení nepodmíněného základního příjmu či omezování bohatství skrze majetkové a dědické daně a příjmového zastropování – vyučuje též na půdě Masarykovy univerzity v Brně (MU), kde se tamní studenti mohou s nerůstem seznámit skrze společné projekty MU a „nerůstových“ spolků či mohou vystudovat předmět věnující se „sociologii nerůstu“. Z univerzity zaznívá, že jde již o „mezinárodně etablovaný“ směr.

Plánovitý úpadek vyučuje i „Fialova“ škola. A ještě dotuje
Foto: Hans Štembera
Popisek: Studenti z Fridays for Future uspořádali stávku za klima. Chceme média bez vlivu fosilních oligarchů, vzkazují

„Potřebujeme vytvořit ekonomický systém umožňující žít dobrý život všem v rámci planetárních limitů. Růstový systém to nedokáže,“ hlásají webové stránky věnující se nerůstu od spolku NaZemi, o němž se v poslední době hovoří právě v souvislosti s propagací tohoto hnutí či v rámci dalších aktivit, na něž šlo z veřejných rozpočtů formou dotací dohromady již přes 46,8 milionu korun.

Hnutí uvádí, že „nerůst vychází z definice spravedlnosti, kde je společnost spravedlivá, pokud má každý dostatek a nikdo nemá příliš mnoho“. „Zatímco některé nerůstové politické návrhy umožňují, aby každý dosáhl naplnění základních materiálních potřeb, například nepodmíněné základní služby či nepodmíněný základní příjem, jiné směřují k omezení extrémního bohatství, např. maximální příjem či majetkové a dědické daně,“ jmenuje spolek cíle nerůstových politik a dodává, že by chtěl cílit na „rozšíření komunitního vlastnictví prostřednictvím demokraticky spravovaných, neziskových družstev“.

Teorii, v níž zaznívá snaha omezit ekonomický růst, okupovat podniky, rozdělit prostředky mezi pracující, stanovit maximální výdělek či omezovat bohaté, se spolek snažil šířit například skrze přednášky a setkání pro mladé lidi či prostřednictvím „letní školy nerůstu“, na niž mu Dům zahraniční spolupráce (DZS, příspěvková organizace Ministerstva školství) odklepl pro letošní rok 7 594 eur (téměř 191 tisíc korun). Mnohé projekty, snažící se o „zásadní změny v celé ekonomice“ a zavádění „solidární ekonomiky“, spočívající v „zásadním přerozdělení příjmu, bohatství a přístupu k základním životním potřebám“, pak NaZemi uskutečňuje též za spolupráce se spolkem Re-set: platforma pro sociálně-ekologickou transformaci, který – jak již dříve informovaly ParlamentníListy.cz – byl totožně podpořen granty od DZS ve výši přesahující pět milionů korun.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Radek Kotas

PhDr. Olga Richterová byl položen dotaz

Sociální služby

Nemyslíte, že mnohem větší problém, než jsou finance, i když ty jsou většinou alfou omegou všeho je fakt, že populace stárne, ale sociální systém na to není vůbec připraven a nic se neděje? Už teď je problém sehnat třeba pečovatelák a další služby. Kdy začnete řešit tento problém? Protože už se měl ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

xxx, Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré DiskuseMartin23 , 24.10.2024 11:12:40
Bohužel Fiala je v tomto oboru profesor.

|  10 |  0

Další články z rubriky

„Snaží se dostat stát do kritické situace a odložit volby.“ Schneider varuje. To tu ještě nebylo

18:15 „Snaží se dostat stát do kritické situace a odložit volby.“ Schneider varuje. To tu ještě nebylo

Server ParlamentníListy.cz přináší další ze série rozhovorů se zajímavými hosty. Tentokrát pozvání r…