Jen v šesti největších českých městech – Praze, Brně, Ostravě, Plzni, Olomouci a Liberci – je odhadem 134 tisíc dlouhodobě neobydlených bytů, z nichž 99 tisíc se nachází v bytových domech. Celkově lze mluvit až o 200 tisících neobydlených bytů po celé České republice, přičemž se jedná pouze o bytové domy. Kromě toho existuje dalších téměř 400 tisíc prázdných bytů v rodinných domech.
Veronika Marianovská z Ministerstva pro místní rozvoj a jedna ze spoluautorek analýzy dlouhodobě neobydlených bytů tvrdí, že všechny tyto byty by mohly být vráceny na trh. „Je to relevantní počet bytů, se kterými se dá počítat, že by mohly být návraceny na trh,“ říká Marianovská podle informací serveru Seznam Zprávy.
„Pro mě je to další důkaz, že jen nová výstavba samotnou dostupnost bydlení nezvýší, v reformě proto podpoříme například také rekonstrukce a pokusíme se snížit riziko spojené s pronajímáním bytů,“ uvedl ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš.
Bartoš proto připravuje zákon o podpoře bydlení, do kterého by měl být začleněn systém garancí, který sníží rizika spojená s pronájmem a motivuje majitele nevyužívaných bytů, aby je vrátili na trh. „Je to protržní recept, který například na Ostravsku, v Plzni nebo Brně už dobře funguje. Rádi bychom takto každý rok dostali zpátky na trh až dva tisíce soukromých bytů,“ řekl Bartoš s odkazem na plánované zavedení systému garantovaného bydlení.
Nově připravovaný zákon by měl vlastníkům nabídnout zejména záruku za nájemce. Právě strach z poškození bytu nebo neplacení nájmu je největší překážkou majitelů k uvedení bytů na trh, jak vyplývá z průzkumu Ministerstva pro místní rozvoj.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jakub Makarovič