Po pádu Asada má USA strašit Sylvester Stallone a vzkaz z jeho filmu

09.12.2024 8:17 | Zprávy

Rebelové, nikoliv džihádisté. Rána Rusku. „Svoboda pro Syřany.“ V západních médiích se najdou tací, kteří pád režimu Bašára Asada oslavují. Jak ale upozorňují někteří komentátoři, podobná situace zde již byla, když v Afghánistánu padla prosovětská vláda a v médiích se oslavně psalo o Usámovi bin Ládinovi. Varováním má být i legendární film se Sylvesterem Stallonem v hlavní roli

Po pádu Asada má USA strašit Sylvester Stallone a vzkaz z jeho filmu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Odpůrci Asada před velvyslanectvím Syrské arabské republiky

Kdo sleduje titulky článků o pádu Bašára Asada v Sýrii, může si povšimnout, že se o dobyvatelích Damašku a Sýrie píše zásadně jako o rebelech. New York Times, Reuters nebo BBC, všechny označují  síly Haját Tahrír aš-Šám za „rebely“, na ČT jako „protivládní povstalce“.

Editor ruského vysílání BBC Steve Rosenberg považuje pád Asadova režimu za ránu pro ruskou prestiž. „Bašár Asad byl nejvěrnějším spojencem Ruska na Blízkém východě. Kreml do něj investoval velké prostředky. Ruské orgány budou mít problém prezentovat jeho svržení jinak, než jako neúspěch Moskvy,“ uvádí Rosenberg.

Britský think-tank Chatham House taktéž pád režimu v Sýrii vykresluje jako ránu pro Rusko, ale také pro Írán. „Odchod diktátora, který úzce spolupracoval s Ruskem a Íránem, je pro Západ sotva důvodem k lítosti. Asadův pád však také poukazuje na neschopnost Západu utvářet region tak, jak kdysi doufal. Neschopnost prezidenta Baracka Obamy potrestat Asada za použití chemických zbraní proti vlastnímu lidu v roce 2013, přestože to rok předtím označil za ‚červenou linii‘, od té doby visí nad politikou Západu vůči Sýrii.

Pro samotnou Sýrii může odstranění Asada přinést úlevu, dokonce prosperitu, v niž davy oslavujících zjevně doufají. Brutalita jeho režimu a hospodářské potíže, které následovaly po sankcích a jeho vyobcování ze slušné společnosti, způsobily utrpení v celé zemi,“ uvádí Chatham House, byť s dovětkem, že je potřeba se mít na pozoru před nestabilitou v regionu.

„Sýrie je svobodná. Povstalci zvítězili. Lidé se osvobodili od tyranie. Svoboda zvítězila. Rusko, Írán, Hizballáh a Asad prohráli. Historický okamžik. Cesta, která Sýrii čeká, nebude snadná. Ale bude lepší než ta minulá. Svět by měl osvobození Sýrie oslavit a pomoci jí k úspěchu,“ tvrdí komentátor deníku Washington Post Josh Rogin. Uvedl též, že „Ukrajina také vyhraje“ a vyjádřil přání, aby to netrvalo tak dlouho, jako u Sýrie. „Kdybychom Syřanům více pomáhali, stalo by se to dříve. Nedělejme nyní stejnou chybu s Ukrajinou,“ míní Rogin.

„Pro každého, kdo tvrdí, že to povede k vyvraždění křesťanů: V rozhovoru jsem hovořil s biskupem z Aleppa. Řekl mi, že členové jeho komunity jsou v bezpečí a dávají Syřanům za pravdu, že jsou schopni žít společně. Řekl, ať nepodléháme propagandě, že Asad byl ochráncem křesťanů,“ doplnil ještě Rogin.

Právě na Rogina reagoval budoucí viceprezident USA J. D. Vance, který připomenul Trumpova slova, že se nejedná o jejich boj. A také dodal: „Kromě toho mě znervózňují názory, jako je ten níže uvedený. Naposledy, když tento člověk oslavoval události v Sýrii, jsme byli svědky masového vyvražďování křesťanů a uprchlické krize, která destabilizovala Evropu.“

Za tato slova pochválila Vance komentátorka Candace Owensová, která má za to, že k masakru křesťanů dojde, protože „to tak vždycky dopadne“.

Ani u dalších komentátorů nepřevládá optimismus. Nezávislý novinář Alan MacLeod vzpomíná na titulky, kdy padl prosovětský režim v Afghánistánu a v západních novinách byl oslavován Usáma bin Ládin jako „protisovětský bojovník, který svou armádu otočil na cestu míru“.

V magazínu Time pak jako „paladin džihádu“.

„Vzpomínám si, že Saddám byl náš přítel, protože byl nepřítelem Íránu. Nebyl Hitlerem, dokud nenapadl Kuvajt,“ podotkl v komentářích Jack Spitz.

A komentátor Stephen L. Miller utrousil, že mu všechna média v posledních dvou dnech připomínají konec filmu Rambo 3 se Sylvesterem Stallonem v hlavní roli, který byl věnován „statečným mudžahedínským bojovníkům Afghánistánu“.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Karel Šebesta

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Ing. Radim Fiala byl položen dotaz

NEODVOLÁM! NECHCEME TU „CHIRURGY“ Z DOVOZU!

Proč máte slovo chirurgy v uvozovkách? Co tím sloganem vlastně chcete říci? A ještě by mě zajímalo, nic osobního, ale proč, když tento slogan používáte všichni členové, tak policie chce stíhat jen Okamuru? Vím, že je předsedou, ale co.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

Mám obavu,, Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré Diskusejipi , 09.12.2024 9:52:34
že dopadnou jako v Lybii. Diktátor který neposlouchal USA a Západ je odstraněn, západ tleská, pak nastane chaos, bezvládí a totální rozpad. Všichni prchají, nejlépe do EU, tam se o ně postarají a chaos nastává jinde. Vivat Západní hodnoty.

|  9 |  0

Další články z rubriky

Fialův hysterák na Primě. Možná už tuší, že ho budou chtít vyměnit

8:24 Fialův hysterák na Primě. Možná už tuší, že ho budou chtít vyměnit

TÝDEN V MÉDIÍCH Čeho se Petr Fiala bojí nejvíc? Dnešní komentář Petra Žantovského začíná analýzou ne…