Aktivisté z HateFree Culture usoudili, že ve světle nadcházejícího sčítání lidu v ČR svým fanouškům představí jistého Martina Herberta Dzingela, prezidenta Shromáždění německých spolků a místopředsedu Rady vlády ČR pro národnostní menšiny.
„Němci u nás žijí již od 12. století. Za 800 let zde vytvořili rozsáhlou kulturní síť nejrůznějšího charakteru. Vznikaly písně, báje, regionální kroje, tance a zejména německá nářečí, která jsou u nás dodnes dochována. My se je snažíme oživovat a pečovat o ně,“ říká Dzingel. A že jedním z nejdůležitějších prvků každé národnostní identity je mateřský jazyk. „Po roce 1945 nám stát zakázal se v naší mateřštině dále vzdělávat. Dnes usilujeme o to, abychom výuku v němčině alespoň v některých regionech opět obnovili,“ uvádí.
Dzingel se narodil v podhůří Jeseníků, tedy v oblasti, která byla před koncem druhé světové války obývána zejména německojazyčným obyvatelstvem. Prý na základě „sociálnědemokratického smýšlení“ a toho že byl nepostradatelnou pracovní silou, nebyl jeho prapředek po válce se svou rodinou ze Sudet vystěhován.
Při sčítání lidu Dzingel prý uvede určitě i svou německou národnost. „Uvést svoji národnost je potřebné hned z několika důvodů. Tento údaj například pomáhá státu utvářet vhodnou sociální politiku, je to báze pro různé materiální, ale i ideové podpory, ať už ze strany státu, tak i jiných institucí. Údaje ve sčítání jsou anonymizovány, takže v žádném případě nemůže dojít k jakémukoli zneužití,“ domnívá se.
Někdo se tedy přihlásí k národnosti německé – a jiný zase rovnou k „národnosti“ evropské. Proevropské hnutí Pulse of Europe, organizované aktivistou Tomášem Peszyńskym, by totiž bylo rádo, kdyby se občané přihlásili k tomu, že jsou Evropané. „Pojďme vybudovat silnou evropskou menšinu,“ vyzývá na svém facebookovém profilu.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: AZy