Problém exekucí je v Česku problémem palčivým. Pakliže někdo jede např. městskou hromadnou dopravou na černo a je přistižen revizorem, může se mu díky exekučnímu aparátu stát, že zaplatí mnohonásobně víc peněz, než činila samotná pokuta. Nemalá část těchto peněz přitom připadne exekutorům. Poslanci proto přišli s návrhem, jak omezit výši odměn v bagatelních sporech do deseti tisíc korun.
Spravedlnost až za deset tisíc a víc
Dopadne ale i na advokáty, což podle jejich šéfa není správné, byť uznává, že někteří jeho kolegové si na hromadném vymáhání pohledávek postavili „živnost“, ale Vychopeň k tomu dodává, že jde maximálně o pět procent advokátů a není správné, aby na opatření dopláceli všichni. Nelíbí se mu také označování sporů do deseti tisíc korun za bagatelní v okamžiku, kdy jde o celou mzdu řady zaměstnanců a penzisté na ni skrze své důchody často ani nedosáhnou. A to není jediný problém.
„Zároveň tím i výrazně opadne ochota dlužníků platit závazky do deseti tisíc korun z důvodu jejich soudní nevymahatelnosti. A to by fakticky znamenalo, že spravedlnost bude v České republice existovat jen od deseti tisíc a jedné koruny nahoru. Věřitelé těchto pohledávek se standardním způsobem nedomůžou spravedlnosti a budou takové pohledávky raději postupovat inkasním agenturám,“ varoval šéf advokátů.
Posteskl si také nad tím, že policie stále více užívá odposlechů a v rámci šetření různých kauz se pokouší prolamovat důvěrný vztah mezi advokátem a klientem.
Celý rozhovor vyjde v pondělí 14. dubna v časopisu Týden.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp