Cihlář byl od roku 2008 členem představenstva nemocnice v Mladé Boleslavi a také působil na krajském úřadu ve správě silnic. Rath podle něj řídil středočeské zdravotnictví jako hejtman a povoláním lékař. Rovněž lékařka Pancová šéfovala díky tzv. ovládací smlouvě kromě kladenské i ostatním nemocnicím. „Chodili spolu jako jedna ruka, jedna noha, tak se to vnímalo. Všichni věřili, že to dělají v dobrém úmyslu," dodal Cihlář. Za jejich působení prý bylo všechno v pořádku.
Náměstek hejtmana pro zdravotnictví Zdeněk Seidl podle Cihláře postupně ztrácel svou úlohu. „Bylo to dáno její (Pancové) stranickou odpovědností a také tím, že náměstek má pouze vedení nad odborem zdravotnictví a Kateřina Pancová byla šéfka nemocnic," dodal Cihlář. Informace si podle něj předávali hlavně Rath s Pancovou (oba dříve ČSSD) a předkládali krajské radě materiály týkající se případných zakázek, rozvoje a centrálního nákupu. „Rath s Pancovou byli garantem a všichni jim věřili. Nečekali, že by tam nějaký podvod mohl být," řekl ČTK Cihlář po soudním výslechu.
Obžaloba viní Ratha a dalších 10 lidí z upravování stavebních a zdravotnických veřejných zakázek tak, aby je vyhrávaly předem domluvené firmy, což údajně provázela korupce. Rath prý o všem jako hejtman věděl. Hlavními organizátory byli podle státního zástupce Petra Jiráta Pancová a její přítel Petr Kott, který pracoval na částečný úvazek v několika nemocnicích jako koordinátor a dříve byl také poslancem a šéfem středočeské pobočky Všeobecné zdravotní pojišťovny. Trojice lékařů vinu odmítá.
Ostatní obžalovaní jsou zejména šéfové a manažeři firem, které se o tendry ucházely. Policie v případu zatýkala v květnu 2012. Rathovi hrozí v kauze nejvyšší trest - až 12 let vězení.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: jma, čtk