„Já pořád říkám, že je Miloš Zeman porazitelný a je třeba, aby proti němu nastoupil silný kandidát,“ prohlásil host. „Domnívám se, že Miloš Zeman postoupí do druhého kola, nemyslím si, že je tak silný, aby vyhrál v kole prvním, ale v tom druhém kole už proti němu bude stát jen jeden člověk a já současné hledání kandidáta chápu jako výběr toho nejlepšího, kdo by měl největší šanci porazit prezidenta Zemana,“ doplnil. To, zda bude kandidovat sám Dlouhý, se rozmyslí v příhodnou dobu. Jiné případné kandidáty nechce komentovat.
Posléze se věnoval české ekonomice a práci Hospodářské komory. Pochvaloval si, že se podařilo podepsat memorandum o spolupráci s jeho čínským protějškem a s velkou podnikatelskou delegací jel do Říše středu po boku prezidenta i premiéra. Má k tomu ovšem i jednu kritickou poznámku. „Po zemanovsku z toho byl velký humbuk, ale konkrétní dopady jsou sporné,“ poznamenal.
Narážel tím na fakt, že je náš obchod s Čínou prozatím marginální, pokud jej porovnáme s ostatními státy EU. A pokud se tolik mluví o investicích, Dlouhý by uvítal, kdyby z investic těžily oba státy. To, že si čínský investiční fond koupí fotbalovou Slávii sice vypadá dobře, hlavně pro slávisty, ale znovu platí, že konkrétní ekonomické dopady jsou sporné.
Platí také, že Číně se ekonomicky daří. Ačkoli je to komunistická země, která má své problémy, dnešní mladí Číňané se mají mnohem líp, než jejich rodiče, o prarodičích ani nemluvě. A čím silnější střední třída bude, tím víc bude chtít práv. „Budou to sami Číňané, kteří budou cítit potřebu vnitřních změn. Ale jestli to bude vypadat tak, jak my si to tady představujeme, to v prostředí konfuciánských tradic s velkým respektem k autoritám, vůbec není jisté,“ zaznělo od Dlouhého.
Když jsem slyšel odboráře, naštvaně jsem odešel
Poněkud varovně mluvil také o českých podnikatelích. To oni zaměstnávají lidi, a pokud bude vláda podnikatelům ztěžovat život, povede se zle všem. I jejím zaměstnancům. „Odmítám takové to hodnocení, že podnikatelé jsou paraziti, kteří mají vysoké zisky a jsou paraziti, kteří vysávají zaměstnance. To jsem slyšel, když jsem byl na jednání tripartity a naštvalo mě to natolik, že jsem odešel. Já jsem byl na jednání tripartity jako host a musel jsem stejně odejít o chvíli dřív, ale to, co jsem slyšel od odborů mě pohnulo k tomu, že jsem si řekl, tak a teď je nejlepší čas odejít,“ vypálil Dlouhý.
Pár slov padlo také k řešení situace v OKD. Ať se nám to líbí nebo ne, těžba uhlí trpí. V Polsku se dál těží jen proto, že to vláda skrytě dotuje a jednou na to doplatí. Ukáže se to třeba za patnáct let, ale ukáže se to. Jistě, miliardář Zdeněk Bakala, někdejší vlastník, udělal chyby, ale není jediným viníkem. „Že vše neudělal dobře, o tom není sporu. Označovat ho za zloděje a za člověka, který něco ukradl, to je nefér. Pokud je to pravda. mělo by se to soudně prokázat. Já myslím, že k situaci OKD přispěla celá řada faktorů,“ konstatoval.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp