„Stále více se proslýchá, že vláda Petra Fialy se chystá k dalšímu velmi závažnému kroku, který může zapříčinit ukončení podnikání dalšího značného procenta hlavně malých firem. Tím krokem je zvýšení odvodů OSVČ až na úroveň zaměstnanců. S tímto ekonomickým bludem, který se vždy po čase objevuje, bojujeme už mnoho let. Některé vládní garnitury jsou v honbě za penězi do státního rozpočtu ochotné srovnávat nesrovnatelné. OSVČ a zaměstnanci jsou nesrovnatelné kategorie!!! Je zarážející, že i tzv. ekonomické kapacity jako pan Švejnar a další z vládních poradních kruhů jsou ochotny tyto bludy veřejně hlásat. Buď tomu nerozumějí, a tedy nejsou kapacitami, anebo pracují v něčím zájmu," píše ve svém otevřeném dopisu Strana soukromníků.
„Pokud se o výše uvedené Fialova vláda pokusí, tak by si jako prý pravicoví politici měli uvědomit, že kromě likvidace tisíců soukromníků je ještě navíc jako voliče nahánějí do politické náruče, která rozhodně není pravicová. K tomu debilita povinného zřizování datových schránek a řady soukromníků se sníží o další značné procento. Vzniká tady tak nejhorší situace od roku 1989. Tyto kroky už nejdou odpustit. Ženete jimi mnoho lidí do neštěstí. My musíme udělat vše pro to, aby se vám to nepodařilo. Budeme velmi pozorně sledovat, co říkáte a jak hlasujete!!!" dodává strana zastoupená mimo jiné předsedou Petrem Bajerem.
Na jejich dopis, který byl adresovaný mimo jiné prezidentu republiky, členům vlády, poslancům či senátorům, odpověděl následně ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL). „V současné době jsou na odborné úrovni diskutovány různé varianty na zvýšení odvodové povinnosti pro osoby samostatně výdělečně činné. Jsme si vědomi, že v případě zvýšení odvodové povinnosti pro osoby samostatně výdělečně činné, je žádoucí postupovat při zvýšení po menších částkách s tím, že zvýšení bude rozloženo v delším časovém období, nikoli odvodovou povinnost pro OSVČ zvýšit jednorázově," zmínil Jurečka.
„Dovoluji si konstatovat, že z celkového počtu osob samostatně výdělečně činných, které mají povinnost platit pojistné na sociální zabezpečení, tak cca 60 % těchto osob platí pojistné v minimální výši. Proto důchody osob samostatně výdělečně činných náleží k těm nejnižším, při platbě minimálních odvodů dosahují jen 60 % průměrného důchodu. Z tohoto důvodu je cílem přiměřené zvýšení jejich odvodové povinnosti a tím následné alespoň částečné přiblížení důchodu důchodům ostatních pojištěnců pro lepší zabezpečení živnostníků ve stáří. Průměrný odvod sociálního pojištěnce na jednoho živnostníka odpovídá méně než 50 % průměrného odvodu za zaměstnance. Cílem diskutovaných návrhů není v žádném případě vyrovnat tyto úrovně, ale částečně odvody živnostníků posílit za účelem omezení jejich ohrožení chudobou ve stáří," dodal Jurečka s tím, že potenciální úpravy jsou aktuálně předmětem koaličních diskusí a podle jejich výsledku bude úprava navržena.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: vef
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.