Předsedkyně Jitka Chalánková před tímto návrhem varovala. „Je to pokus vlámat se do výlučné pravomoci členských států oknem, když to dveřmi nejde. Proto je třeba návrh odmítnout a podmínit jeho případné schválení vládou rozhodnutím Parlamentu,“ okomentovala postoj podvýboru, který je zřízen pod senátním sociálním výborem. Podle ní návrh povede ke střetům s českými zákony, jejich obcházení a nadto podpoří surogátní turistiku.
Podvýbor současně upozornil, že členské státy mají různé a často protichůdné názory zejména na stejnopohlavní manželství a surogátní mateřství, a nelze proto nedostatek jednoty mezi členskými státy v oblasti jejich výlučné působnosti nahrazovat legislativní činností Evropské unie.
„Je zjevné, že schválení nařízení v předložené verzi by motivovalo stejnopohlavní páry obstarávat si děti v zahraničí a obcházet domácí zákony. Takové riziko se netýká jen České republiky, ale dalších států, jako je třeba Francie, kde je surogátní rodičovství a najímání náhradních matek dokonce trestné. Více než snaha o ochranu práv dětí se nám návrh jeví jako snaha o posun společenského vnímání a kulturního vývoje určitým Komisí upřednostňovaným směrem. To je nepřijatelné,“ dodává předsedkyně Chalánková.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: nab