Polepšíme vás s neziskovkami. Vystrčil pohořel a ještě naštval

Spustit čtení článku

Tato funkce je dostupná jen pro přihlášené uživatele s aktivním předplatným typu Lepší čtení a vyšší. Předplatné i Prémiové body PL můžete získat i zdarma, přečtěte sí více v tomto článku.

21.09.2023 4:44 | Komentář

Předseda Senátu Miloš Vystrčil byl nepříjemně překvapen, jak se jeho kolegové staví k Istanbulské úmluvě. V horní komoře řada zákonodárců dala najevo své výhrady a pochybnosti. Například o roli neziskového sektoru, který má při naplňování dohody mít široké pole působnosti a ještě širší prostor pro dotace z veřejných rozpočtů. Právnička a senátorka Daniela Kovářová varuje také před dopadem na migraci.

Polepšíme vás s neziskovkami. Vystrčil pohořel a ještě naštval
Foto: Hans Štembera
Popisek: Schůze Senátu. Senátoři projednali také ratifikaci vstupu Švédska a Finska do NATO

V Senátu se v úterý sešla stálá komise pro ústavu a parlamentní procedury. Jediným bodem jednání byla Istanbulská úmluva.

K hlasování ale nakonec nedošlo. Jednání skončilo poté, co sál opustila dvojice senátorů Jana Zwyrtek Hamplová a Michael Canov. Oba předtím deklarovali své negativní stanovisko. Canov hovořil o genderové ideologii, která naprosto přehlušuje vše dobré, co úmluva přináší.

Pro ParlamentníListy.cz senátor Canov vysvětlil: „Ke svému odchodu jen tolik, že jsem musel z časových důvodů odejít.“ Průběh debaty už dále komentovat nechtěl.

Předseda komise, senátor Zdeněk Hraba, k průběhu diskuse pro ParlamentníListy.cz uvedl: „Jednání komise pro Ústavu se neslo v poměrně konstruktivní atmosféře, byl jsem také příjemně překvapen konstruktivním vystupováním paní vládní zmocněnkyně Šimáčkové Laurenčíkové“.

Zmocněnkyně v médiích komplikace ve schvalování Úmluvy kritizovala, v Senátu se ale podle Hraby chovala věcně.

V diskusi měl významné slovo tajemník komise Jan Kysela. Ten senátorům jako expertku přivedl Veroniku Bílkovou, vedoucí katedry mezinárodního práva z Právnické fakulty UK, kde rovněž přednáší.

Kysela připustil, že „tato úmluva patří k upovídanějším“, což některým může vadit. Bílková zákonodárcům dokument představila jako „nově ucelený propracovaný systém doporučení pro potírání násilí na ženách a domácího násilí“.

Istanbulská smlouva byla Českou republikou podepsána už za minulých vlád. Ratifikace probíhá v Poslanecké sněmovně a v Senátu a zakončena bude u prezidenta Petra Pavla, který již vyjádřil dohodě své sympatie.

„Jsme jedním z posledních států Evropy, který se k Istanbulské úmluvě nezavázal,“ sdělil v květnu s tím, že k nepřijetí nevidí jediný skutečný důvod.

Vystrčil: Abychom se polepšili...

V horní parlamentní komoře má naopak dokument nečekané potíže. Z výborů jej podpořil pouze ten lidskoprávní, a to nejtěsnější většinou. Negativní stanovisko dal nejen výbor ústavněprávní, poukazující na legislativní nejasnosti, které dokument přinese do právního systému, ale i výbor zahraniční.

Vzhledem k tomu, že oficiální stanovisko k dokumentu už dal Ústavně právní výbor, dohodl se prý Hraba s Kyselou, že v komisi se pouze povede diskuse a nebude se hlasovat. Nakonec ale proti této dohodě předložil návrh usnesení senátor Marek Hilšer. Nakonec ale po snížení počtu přítomných k hlasování nedošlo.

Ze čtyř orgánů Senátu podpořil ratifikaci Istanbulské úmluvy pouze jediný výbor a pevně věřím, že toto bude odrážet i výsledek hlasování na plénu,“ dodává k tomu pro ParlamentníListy.cz senátor Hraba.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jakub Vosáhlo

JUDr. Daniela Kovářová byl položen dotaz

Nemáte dojem, že to už celkově vláda přehání?

Nejde jen o to, že postupuje diskriminačně vůči ruským občanům, kteří tu chtějí získat občanství, a kteří jako jediný z národnostní by se museli vzdát toho svého, proti čemuž jste hlasovala, a proto vám píšu. Ale celkově tu akorát rozdmýchává vášně, když podle mě i na úkor nás občanů nadržuje občanů...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

Po pravdě řečeno, vše, co nám nutí pošahaný extrémně levičácký evrospolek nám ve skutečnosti velmi, zdůrazňuji, Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré Diskusejmc , 21.09.2023 7:45:22
velmi škodí. Není nic, z čeho bychom měli nějaký valný prospěch, vždy byl v područí kolektivního imperialistického západu zemí na Atlantickém pobřeží a vždy k nám bylo přistupováno jako k poražené zemi, kolonii. Není vůbec žádný důvod si myslet, že s Istanbulskou úmluva bude lepší.

|  14 |  0

Další články z rubriky

„Chápu, že nás tu musíte prokádrovat“. Maláčová se vysmála Moravcovi, ten spustil o roce 1989

15:11 „Chápu, že nás tu musíte prokádrovat“. Maláčová se vysmála Moravcovi, ten spustil o roce 1989

Nedělní debata Václava Moravce se nesla v konfrontačním duchu a zaměřila se na povolební spojenectví…