Podle některých ekonomů se zde jasně ukazuje, že členové rady centrální banky nejsou jednotní v pohledu na současnou inflaci. Dva ze sedmi bankéřů totiž hlasovalo pro to, aby se sazby vůbec nezvedaly.
Nejednotnost bankéřů ve vnímání inflace vidí například ekonom BH Securities Štěpán Křeček. „Centrální banka spolu s guvernérem Jiřím Rusnokem se vždy snažila vystupovat jednotně. Nyní ale v poslední době vidíme, že kromě většiny jestřábů se mezi bankéři vyskytují i dvě holubice, které si růst základních úrokových sazeb nepřejí,“ řekl pro Echo24 Křeček.
Původní zdroj ZDE
Podle něj je i spekulací, že tento krok by mohl být brán jako políček ministryni financí Aleně Schillerové. „Domnívám se, že razantní navýšení může také být signálem k ministryni financí Aleně Schillerové, aby se napříště zdržela jakýchkoliv komentářů,“ dodal Křeček.
Šéfka státní kasy Alena Schillerové před rozhodnutím ČNB v minulém týdnu opakovaně uvedla, aby centrální banka nezvyšovala úrokové sazby. Zmiňovala obavy z toho, že se lidem zdraží úvěry a státu narostou výdaje kvůli zdražení obsluhy státního dluhu.
Podle hlavního ekonoma Trinity Bank Lukáše Kovandy se aspoň jasně ukázalo, že centrální banka nepodléhá politickému tlaku. „Ministerstvo financí na banku tlačilo, aby sazbu naopak snižovala o méně než o 0,5 procentního bodu, pokud vůbec. ČNB rozhodnutím signalizuje, že chce proti inflačním tlakům v české ekonomice vystupovat vskutku razantně a že vyvine maximální úsilí, aby tlumila dopady dovážené inflace,“ dodal Kovanda.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: nab