Policie na Zemanově akci pochybila, míní ombudsmanka Šabatová

20.02.2018 16:33 | Zprávy

Policie pochybila svým postupem proti protestujícím na setkání prezidenta Miloše Zemana v Lipníku nad Bečvou na Přerovsku loni v listopadu. Vyplývá to ze zprávy ombudsmanky Anny Šabatové, která se postupem policie zabývala na podnět organizátorů protestu.

Policie na Zemanově akci pochybila, míní ombudsmanka Šabatová
Foto: Daniela Černá
Popisek: Prezident Miloš Zeman na setkání s občany v Lipníku nad Bečvou v Olomouckém kraji

Podle ombudsmanky nebyl důvod k zajištění zvukaře Jaroslava Hensla, zásah vůči němu byl nepřiměřený a policie jej navíc nepoučila o důvodech jeho zajištění. Zprávu ombudsmanky dnes ČTK poskytla organizátorka protestu Marie Šuláková.

„Policie pochybila, když pana Hensla zajistila. Policie je oprávněna zajistit osobu, která byla přistižena při jednání, jež má znaky přestupku, je-li důvodná obava, že bude v protiprávním jednání pokračovat. Šetřením jsem nezjistila žádné skutečnosti, z nichž by mohla plynout důvodná obava, že pan Hensl bude v protiprávním jednání pokračovat,“ stojí ve zprávě ombudsmanky.

Šabatová vidí pochybení i v tom, že policisté zadrženého zvukaře nepoučili o právních důvodech zajištění a o jeho právech a povinnostech, ačkoliv tomu nebránily žádné okolnosti. „Policejní zásah vůči panu Henslovi byl s ohledem na počet zasahujících policistů, informace, které měla policie k dispozici, a sledovaný účel nepřiměřený,“ uvádí ombudsmanka. Za nezbytné nepovažuje ani natáčení organizátorů protestu, kteří stáli na okraji náměstí se vztyčenými červenými kartami, ze strany policie.

Na ombudsmanku se obrátili se žádostí o prověření postupu policie loni v listopadu sami organizátoři protestu. Nesouhlasili totiž se závěry policejního prezidia, podle něhož policisté postupovali oprávněně a v souladu s předpisy. „Domníváme se, že zásah byl nepřiměřený, vykazoval známky zbytečného zastrašování a neodpovídal principům demokratického právního státu,“ popsali tehdy organizátoři v zaslané žádosti.

Veřejná ochránkyně práv uvedla, že se svými závěry seznámila policejního prezidenta i ředitele krajského policejního ředitelství Olomouckého kraje a vyzvala je, aby se do 30 dnů vyjádřili ke zjištěným pochybením. Poté zváží další postup.

Incident se odehrál na náměstí v Lipníku nad Bečvou 8. listopadu loňského roku, kdy několik desítek lidí vyjadřovalo nevoli vůči prezidentovi s červenými kartami nad hlavou. Hensl skladbu pouštěl z okna v prvním patře domu na náměstí. Policisté dříve uvedli, že tím bránil shromáždění nepřístojným chováním, když rušil hlasitou hudební produkcí projev jednoho z účastníků shromáždění. Organizátoři se bránili, že mítink narušit nechtěli, o svých krocích včetně pouštění písně prý policisty informovali předem.

Zvukař se podle policistů dopustil hlasitým pouštěním písně Modlitba pro Martu přestupku proti právu shromažďovacímu, za což mu hrozí pokuta až 15 000 korun. Případ řeší přestupková komise v Lipníku nad Bečvou.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

Ing. Petr Beitl byl položen dotaz

Rusko

Nejsem Rusofil, ale proč jediní občané Ruska, by se měli podle vás vzdát občanství, pokud chtějí získat to české? Třeba já bych byl pro, aby každý, kdo chce mít české se musel vzdát svého původního občanství. Proč tato vláda navrhla toto jen u Rusů? A platí pořád, že migranty z Ruska ČR nepřijímá? N...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Úder Bruselu: Domluva mezi Trumpovým ministrem a Maďarskem

12:35 Úder Bruselu: Domluva mezi Trumpovým ministrem a Maďarskem

Maďarský premiér Viktor Orbán je s nástupem Donalda Trumpa opět na koni. Podle maďarského ministra z…