Polistopadový režim skončil, tvrdí Václav Klaus

04.12.2013 14:44 | Zprávy

Exprezident Václav Klaus v exkluzivním rozhovoru pro Českou televizi uvedl, že režim charakterizovaný pluralitní demokracií a tržním hospodářstvím v České republice prohrál. Kromě toho také kritizoval Miloše Zemana za to, že se vzdal udělování milostí, a vysvětlil, proč se ve své poslední knize zmínil o vystoupení z Evropské unie.

Polistopadový režim skončil, tvrdí Václav Klaus
Foto: Hans Štembera
Popisek: Exprezident ČR Václav Klaus

„V Evropě sílí něco, co bych nazval eurokritické hlasy, a kdykoliv se to eurofilové snaží bagatelizovat, nebrat vážně, tak ona ta realita je, oni to vážně berou, pouze navenek se snaží říkat, že ne. Na mě se obrací řada šéfů těch politických stran, které jsou takzvaně eurokritické, před těmi evropskými volbami a dokonce navrhují, abych já tady uspořádal nějaký celoevropský kongres všech těchto stran. V těchto volbách jde o to, jestli více Evropanů pochopí, že je potřeba udělat nějakou výraznou změnu,“ řekl Václav Klaus v úvodu rozhovoru pro Českou televizi.

Angažmá v evropských volbách?

Následoval dotaz, zda se bude on sám angažovat v nadcházejících volbách do Evropského parlamentu. „To bych předbíhal. V každém případě sedět v Evropském parlamentu a trávit mládí v Evropském parlamentu hodinovými a hodinovými diskusemi zase úplně můj sen není,“ odpověděl Klaus s tím, že angažmá ve volbách nevylučuje, ale spíše netipuje.

„Nechybí Vám politika, když sledujete aktuální politická vyjednávání o vládě?“ ptal se redaktor ČT. „Ne,“ reagoval někdejší prezident. A dodal: „Skoro říkám, že už je dobře, že to mám za sebou a tohoto se nemusím zúčastňovat, protože ke změně, ke které u nás v posledních několika měsících došlo a která vůbec nebyla způsobena těmito výsledky voleb, ba naopak ty výsledky voleb byly způsobeny tou změnou režimu politického, který u nás nastal, si nejsem jist, že bych v tomhletom režimu chtěl nějakým aktivním způsobem vystupovat a být aktivním účastníkem diskusí s panem Okamurou, s panem Babišem. A můžu jmenovat desítky dalších. To prostě ne,“ řekl exprezident.

Krize polistopadové éry

Poté přišla řeč na debatu o krizi polistopadového systému v Česku. „Já si myslím, že to, co nastalo, a opakuji znovu: není to jen výsledkem těch voleb, ale tím vším, co se u nás odehrávalo v posledních třech čtyřech letech... Skončil polistopadový režim. Skončilo to, co jsme si nikdy vzájemně pořádně nevydefinovali. Povšechně jsme to označovali za tržní ekonomiku a parlamentní pluralistickou demokracii. Ale chtělo by to asi něco dalšího k tomu dodat. Já myslím, že tento režim teď skončil. To je změna, kterou drtivá většina lidí, ač nějak hlasovala ve volbách, nedomyslela, nepochopila a neuvědomila si tu obrovskou změnu, ke které došlo,“ uvedl Klaus.

Na otázku, jak by definoval nový režim, Klaus reagoval takto: „Už jsem se o to někdy pokoušel a usoudil jsem, že jeho název ještě nemám, že ho neumím dobře nazvat a nechci to uspěchat. Ale je to režim, kdy se některé základní charakteristiky našeho spolužití v této zemi změnily a nechme si to ještě chvíli na přemýšlení, abychom se neukvapili s tím názvem.“

„Pluralitní demokracie je přeci založená jen a jen na existenci politických stran a havlistická teorie nepolitické politiky a jeho nepřetržitý souboj s politickými stranami konečně teď dva roky po jeho smrti oslavila své vítězství. Takže politický systém je u nás výrazným způsobem rozbit,“ pokračoval Klaus.

Boj o dnešek ustal

Poté se vyjádřil k povolebnímu vyjednávání. „Boj o dnešek ustal. Jestli dostane Okamura nebo ODS místopředsedu nebo TOPka místopředsedu sněmovny anebo jestli ministrem zahraničí bude ten či onen, jestli ministrem financí bude ten či onen, to není boj pro naši zemi, to je boj mezi konkrétními aktéry této hry, z nichž jeden buď bude, nebo nebude ministrem zahraničí, bude, nebo nebude ministrem financí, ale nic definičního pro tuto zemi to bohužel neznamená. Rozdíl mezi panem Stropnickým a panem Zaorálkem, nebo kdo ještě by mohl být kandidátem na ministra zahraničí, je mi skoro lhostejný. Obojí považuji za tragédii pro naši zemi,“ prohlásil bývalý premiér a prezident.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: kup

Jaký je váš názor na návrh zákona o pokutách za lživou a urážlivou kampaň?

Já třeba ten návrh dost dobře nechápu. Kdo by jako měl posuzovat případné lži v kampani? A jak se pozná, že jde o kampaň a ne třeba jen o (lživé) vyjádření politika mimo kampaň? Není ten návrh zákona dost gumový, jakože pokuta za lhaní bude hrozit jen v kampani? Navíc jestli někdo lže není to vlastn...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Poslední den ve funkci. Biden podepsal milosti, ze kterých jde hlava kolem

15:10 Poslední den ve funkci. Biden podepsal milosti, ze kterých jde hlava kolem

„Biden omilostnil Fauciho. Říká, že to není přiznání viny. Ale kdyby byl Fauci nevinný, nebylo by po…