Odlišně se k celému problému staví pouze premiér Bohuslav Sobotka, který stále vnímá vstup Česka do eurozóny jako strategický zájem. Strašení Řeckem je podle něj nesmysl, nevnímá jako dobré ani případné vystoupení Řecka z eurozóny.
Například Andrej Babiš, ministr financí za hnutí ANO, pro MF Dnes uvedl, že dokud bude ministrem a Řecko bude členem eurozóny, bude proti vstupu. „Eurozóna má pravidla pro vstup nových členů, ale nemá pravidla pro situaci, ve které by měl případně některý z členů vystoupit,“ řekl Babiš s tím, že o přijetí eura by se v Česku mělo konat referendum. Pro referendum je i předseda KSČM Vojtěch Filip.
Zdrženlivý postup volí i předseda lidovců Pavel Bělobrádek nebo předseda ODS Petr Fiala. „Domnívám se, ze máme plnit podmínky pro vstup a počkat, jak se eurozóna s krizí v Řecku vypořádá,“ řekl Bělobrádek. Fiala doslova řekl, že neexistuje dost rozumných důvodů, proč by ČR měla euro přijímat.
Zajímavé ovšem je, že o přijetí eura nestojí ani podnikatelé. Podle průzkumu pro MF Dnes je patrné, že s přijetím eura nesouhlasí 57 procent z nich. A to přesto, že státní tajemník pro evropské záležitosti Tomáš Prouza tvrdí, že pro české podniky, které hodně exportují, by bylo euro výhodnější a přineslo by jim to stabilitu. „Není důvod přijetí eura odkládat, ekonomicky jsme na to připraveni,“ řekl.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: vef