Polský ministr zahraničí Radosław Sikorski v televizním vysílání prozradil, že Polsko svému východnímu sousedovi nabídlo nákup zbraní na úvěr. Jakmile pak Ukrajina konsoliduje své veřejné finance, začne Polsku splácet. Jeho slova následovala poté, co ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj mluvil o nedostatečné pomoci z Polska.
V rozhovoru pro televizní stanici Polsat Sikorski řekl, že „vláda předložila nový návrh, půjčku na obranu Kyjeva“. „Mohli jsme to tak dělat od začátku, říkat – do toho, nakupujte od polských továren na úvěr, a až obnovíte své hospodářství, zaplatíte to,“ řekl pro Polsat Sikorski.
- Nasz rząd wprowadził propozycję kredytu obronnego. Proszę bardzo, kupujcie w polskich fabrykach na kredyt, a jak się odbudujecie to spłacicie - @sikorskiradek o pomocy Ukrainie. #GośćWydarzeń.https://t.co/nvv4OpzlwV
— PolsatNews.pl (@PolsatNewsPL) November 1, 2024
Jeho slova přišla krátce poté, co ukrajinský prezident Poláky kritizoval za nedodání stíhaček MiG-29. „Dohodli jsme se na tom, a dodalo nám Polsko letadla? Ne,“ citoval ukrajinského prezidenta Kyiv Independent.
Zelenskyj řekl, že bylo dosaženo dohody, kdy NATO zajistí „vzdušnou ochranu“ v Polsku, stejně jako v pobaltských státech, pokud Polsko daruje své MiGy Ukrajině.
Zelenskyj Polákům také vyčetl, že nepomáhají Ukrajině sestřelovat ruské rakety, o což svého západního souseda Ukrajina neustále žádá. „Máme dobré vztahy s Polskem, Poláci nás podporují… Ale sestřelili Poláci ty rakety? Ne,“ řekl Zelenskyj protentokrát pro Euractiv.
Slova ukrajinského prezidenta se setkala s ostrým odsouzením. Ministr Sikorski na Ukrajinu vzkázal, že tak, jak Ukrajinu podporuje Polsko, ji nepodporuje nikdo. A ukázal to na příkladu dodávek tanků. „Dali jsme Ukrajině více tanků než Spojené státy, Německo, Francie a Spojené království dohromady,“ spočetl to Sikorski Ukrajině.
A dodal, že i Polsko musí budovat svoji obranu, protože je v první linii. „Doufám, že Ukrajina chápe, že Polsko je země v první linii a my také musíme odradit Putina… Máme právo bránit své nebe,“ vzkázal Sikorski přes média Zelenskému a poukázal na to, že Polsko letos utratilo přes 4 % svého rozpočtu na obranu.
Podle Sikorského by měly ukrajinské požadavky směrovat k zemím, které nejsou v bezprostřední blízkosti konfliktu. Protože ty si mohou dovolit vydat více svých obranných prostředků, a neohrozit tak svou bezpečnost. „Prezident Zelenskyj by měl své požadavky směřovat k těm zemím, které jsou dále od Ukrajiny, dále od Ruska, dále od frontové linie, protože si mohou dovolit dát Ukrajině více,“ řekl Sikorski. Zároveň však vyzval k pochopení pro Zelenského, „který to nemá lehké“.
Stejný postoj zastává i polský ministr obrany Władysław Kosiniak-Kamysz. „Polsko dalo Ukrajině tolik vojenského materiálu, kolik jen bylo možné – limitem jsou však obranné schopnosti a bezpečnost Polska,“ napsal ministr na síti X.
Władysław Kosiniak-Kamysz se vyjádřil i k opakovaným žádostem o sestřelování ruských raket polským obranným štítem. Podle jeho vyjádření takové rozhodnutí může učinit pouze NATO. A takové rozhodnutí nepadlo. Takže Polsko má v tomto ohledu svázané ruce.
Polska przekazała tyle sprzętu wojskowego Ukrainie, ile było możliwe – granicą są jednak zdolności obronne i bezpieczeństwo Polski. Decyzja o zestrzeliwaniu rakiet jest zawsze odpowiedzią całego @NATO, nie jednego państwa. Dziś takiej decyzji Sojuszu nie ma.
— Władysław Kosiniak-Kamysz (@KosiniakKamysz) October 31, 2024
V červenci možnost sestřelovat ruské rakety navrhovalo samo Polsko, ale tehdejší generální tajemník NATO Jens Stoltenberg návrh smetl ze stolu s tím, že „NATO by se tak mohlo stát součástí konfliktu“, což pro něj v tu dobu bylo neakceptovatelné.
Polsko již delší čas upozorňuje na to, že vojenská podpora Ukrajině ze strany Polska je nyní omezená, protože musí myslet na vlastní obranu.
Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
válka na Ukrajině
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: Marian Kučera