Německo a Francie se dokázaly nebývale rychle domluvit na tom, jak EU pomůže členským státům zasaženým koronakrizí. Půjčí si na to až 500 miliard euro. Podle německého listu Die Welt plán obsahuje v podstatě 3 zásadní body.
V prvé řadě by si měla peníze na řešení krize půjčit EU jako celek a splácet je z rozpočtů dohodnutých po roce 2028. Pokud se záměr německé kancléřky Angely Merkelové a francouzského prezidenta Emmanuela Macrona skutečně naplní, bude to znamenat, že EU jako celek bude zadlužená, ale zadlužení jednotlivých členských států papírově nevzroste, protože z Bruselu nebudou dostávat pomoc ve formě půjček, ale v podobě dotací. Takovýto model bude vyhovovat extrémně zadlužené Itálii, hodně zadlužené Francii a Španělsku.
Ve druhém bodě je však třeba říci, že členské státy nebudou moci naložit s penězi podle vlastní chuti, ale podle toho, jak budou vypsány dotační tituly. Macron s Merkelovou oznámili, že by peníze mohly směřovat do budování digitálních 5G sítí, ale také do boje s globálním oteplováním. Za tyto peníze by se tak mohly stavět např. dobíjecí stanice pro elektromobily.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
koronavirus
Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.
Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.
autor: mp