Popírači covidu, ti se hodně bojí. Ne že ne. Drsná zpráva o Češích: Pozorné sledování

10.02.2021 12:04 | Zprávy

Psycholog Jan Kulhánek má za to, že se v Česku manipuluje strachem. Právě strach mají mít společný jak popírači koronaviru, tak ti, co raději kvůli němu nechodí ven. Kritizoval i veřejnoprávní média, prý naskočily na vlnu strašení. „Média nemají ani chlácholit ani strašit, ale mají informovat,“ pověděl. Problémem je i komunikace vlády. „Protiočkovací kampaně tady běží od léta a o tom, jak ta vakcína funguje, jsem se dlouhou dobu dozvídal od youtuberů,“ podotkl.

Popírači covidu, ti se hodně bojí. Ne že ne. Drsná zpráva o Češích: Pozorné sledování
Foto: repro YouTube kanál uživatele STANDASHOW
Popisek: Psycholog a psychoterapeut Jan Kulhánek v rozhovoru s youtuberem Standou

Hostem youtubera Standy, který natáčí rozhovory, byl psycholog a psychoterapeut Jan Kulhánek. Ihned na úvod dostal expert dotaz, proč někdo z psychologického hlediska koronavirus bagatelizuje a jiný se až moc obává. Důvodů je dle Kulhánka vícero. Jednak prý záleží na zdroji informací.

„Řadu let byl docela jeden z těch velkých tlaků, který jednak devalvovaly nebo znehodnocovaly kvalitu informací v takových těch veřejnoprávních médiích a ve velkých médiích, a hodně lidí se přesunulo na sociální sítě, kde se dost šíří různé zprávy různé kvality včetně různých dezinformací a podobně,“ pověděl Kulhánek a dodal, že právě lidi, co čerpají informace ze sociálních sítích, spíše ve své sociální bublině uvěří různým i extrémním názorům.

„Druhá věc je, že vlastně ono to je podobný. Lidi, kteří se hodně bojí, a lidi, kteří hodně popírají, tak společný základ je, že se bojí obě dvě strany. I ti lidi, kteří tvrdí, že nic neexistuje nebo to zlehčují, tak si myslím, že za tím někde hluboko je schovaný strach a že tohle je taková obrana, která jim pomáhá cítit méně úzkost,“ myslí si psycholog. Pokud tedy prý něco popřu či zlehčím, tak se mi může po nějakou chvíli lépe dýchat.

Standa popsal výzkum populace, který přišel na to, že ve společnosti jsou dvě extrémní skupiny, jedna je skupina popíračů či sabotérů, ti prý tvoří 16 % populace. Na druhé straně jsou zase takzvaní ustaraní, kteří radši ani nechodí ven a jsou ve společnosti zastoupeni 12 %. Standa se zeptal Kulhánka, zda tedy tyto dvě skupiny obyvatel mají společné to, že mají strach. Psychoterapeut to potvrdil.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

koronavirus

Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.

Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.

autor: tle

PhDr. Ivan Bartoš, Ph.D. byl položen dotaz

Teď téměř vše kritizujete

Ale jak vám tu kritiku věřit, když dokud jste byli ve vládě, tak jste ani necekli, a to téměř doslova? Vždyť jste ani neprosadili nic z Vašeho pirátského programu? PS: Nemyslíte, že bylo chybou jít do této vlády? Přijde mi, že jste víc slyšet až po vystoupení z ní, jen vám to, co tak najednou říkáte...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Přišel Fiala, vyletěly potraty. Propad porodnosti po vakcíně. Sněmovna se otřásala

20:37 Přišel Fiala, vyletěly potraty. Propad porodnosti po vakcíně. Sněmovna se otřásala

Premiér Fiala se na podzim smál, když poslanec Vladimír Zlínský vznesl interpelaci, zda vláda nějak …