Popírači covidu, ti se hodně bojí. Ne že ne. Drsná zpráva o Češích: Pozorné sledování

10.02.2021 12:04 | Zprávy

Psycholog Jan Kulhánek má za to, že se v Česku manipuluje strachem. Právě strach mají mít společný jak popírači koronaviru, tak ti, co raději kvůli němu nechodí ven. Kritizoval i veřejnoprávní média, prý naskočily na vlnu strašení. „Média nemají ani chlácholit ani strašit, ale mají informovat,“ pověděl. Problémem je i komunikace vlády. „Protiočkovací kampaně tady běží od léta a o tom, jak ta vakcína funguje, jsem se dlouhou dobu dozvídal od youtuberů,“ podotkl.

Popírači covidu, ti se hodně bojí. Ne že ne. Drsná zpráva o Češích: Pozorné sledování
Foto: repro YouTube kanál uživatele STANDASHOW
Popisek: Psycholog a psychoterapeut Jan Kulhánek v rozhovoru s youtuberem Standou

Hostem youtubera Standy, který natáčí rozhovory, byl psycholog a psychoterapeut Jan Kulhánek. Ihned na úvod dostal expert dotaz, proč někdo z psychologického hlediska koronavirus bagatelizuje a jiný se až moc obává. Důvodů je dle Kulhánka vícero. Jednak prý záleží na zdroji informací.

„Řadu let byl docela jeden z těch velkých tlaků, který jednak devalvovaly nebo znehodnocovaly kvalitu informací v takových těch veřejnoprávních médiích a ve velkých médiích, a hodně lidí se přesunulo na sociální sítě, kde se dost šíří různé zprávy různé kvality včetně různých dezinformací a podobně,“ pověděl Kulhánek a dodal, že právě lidi, co čerpají informace ze sociálních sítích, spíše ve své sociální bublině uvěří různým i extrémním názorům.

„Druhá věc je, že vlastně ono to je podobný. Lidi, kteří se hodně bojí, a lidi, kteří hodně popírají, tak společný základ je, že se bojí obě dvě strany. I ti lidi, kteří tvrdí, že nic neexistuje nebo to zlehčují, tak si myslím, že za tím někde hluboko je schovaný strach a že tohle je taková obrana, která jim pomáhá cítit méně úzkost,“ myslí si psycholog. Pokud tedy prý něco popřu či zlehčím, tak se mi může po nějakou chvíli lépe dýchat.

Standa popsal výzkum populace, který přišel na to, že ve společnosti jsou dvě extrémní skupiny, jedna je skupina popíračů či sabotérů, ti prý tvoří 16 % populace. Na druhé straně jsou zase takzvaní ustaraní, kteří radši ani nechodí ven a jsou ve společnosti zastoupeni 12 %. Standa se zeptal Kulhánka, zda tedy tyto dvě skupiny obyvatel mají společné to, že mají strach. Psychoterapeut to potvrdil.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

koronavirus

Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.

Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.

autor: tle

Tomio Okamura byl položen dotaz

Pozice ministra vnitra

Dobrý den pane Okamuro, Zajímalo by mě, kdybyste hypoteticky byl na pozici ministra vnitra, pod kterého také spadá Česká pošta, na co byste se zaměřil? Bylo by to na kvalitu této služby? Podle mě jde Česká pošta do pr... Nejen že za Rakušana došlo ke zhoršení dostupnosti a snížení počtu poboček, ale...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Neskutečně drahý.“ Plyn z USA Iloně Švihlíkové nevoní. Z dobrého důvodu

22:05 „Neskutečně drahý.“ Plyn z USA Iloně Švihlíkové nevoní. Z dobrého důvodu

Ekonomka Ilona Švihlíková v rozhovoru pro XTV předestřela svá očekávání od roku 2025, která rozhodně…