O přestávku požádal předseda poslanců ODS Zbyněk Stanjura po několikahodinové debatě o zákonu, v níž poslanci znovu opakovali své argumenty pro či proti přijetí normy. Stanjura žádost zdůvodnil tím, že členové jeho frakce jsou v názorech na zákon rozděleni a musí se poradit. Za požadavek se postavil i předseda poslanců KSČM Pavel Kováčik.
Kalousek připomněl, že o zákonu se mělo hlasovat už minulý pátek
Předseda poslanců ČSSD Roman Sklenák oponoval, že na vytříbení názorů již bylo dost času. „Není únosné, není možné, aby 200 poslankyň a poslanců bylo odkázáno na to, jestli se pan předseda Stanjura nebo pan předseda (poslanců TOP 09 Miroslav) Kalousek rozhodnou to jednání zablokovat," prohlásil Sklenák.
Kalousek připomněl, že o zákonu se mělo hlasovat už minulý pátek, ale sněmovna rozhodnutí odložila na základě žádosti koaliční KDU-ČSL o týdenní přestávku. Podotkl, že vládní strany mají většinu na to, aby svůj postup prosadily. „Poslanecký klub TOP 09 v takovém případě opustí Poslaneckou sněmovnu - jenom na toto hlasování, netěšte se. A já vám garantuji, že jestli si to dovolíte, tak oba dva naše poslanecké kluby (TOP 09 a ODS) ve spolupráci zvednou takový protest proti vaší aroganci moci, že neprojednáte nic," prohlásil Kalousek.
Stanjura mimo jiné poukázal na časté změny dohodnutého programu schůze z popudu koalice. Uvedl, že by jejich čtení zabralo čtyři hodiny. Předseda vlády a ČSSD Bohuslav Sobotka řekl, že dnešní jednání nenarušila vládní koalice. „Nestačím se divit tomu cirkusu, který tady zase někteří představitelé opozice předvádějí," řekl premiér. Dodal, že opozice neustále oddaluje hlasování. „Koalice tu dnes měla shromážděny poslance včetně členů vlády, a mě mrzí, že ten zákon nepřišel na řadu. Je to ztráta času," uvedl. Dodal, že k zákonu se sněmovna dostane v úterý.
Školka „suplovaná načerno"
Zeman zákon o dětských skupinách vetoval kvůli tomu, že by jeho přijetí ohrozilo existenci lesních školek, neboť by nemohly dostát přísným hygienickým požadavkům. Vládní koalice chce jejich situaci řešit až novelou, která by mohla být přijata počátkem roku. Podle pravice tak chce nejprve přijmout zmetek, což vadí i zástupcům lesních školek.
Ministryně práce Michaela Marksová hájila zákon s tím, že hygienické požadavky jsou kompromisem a že lesní školky už jsou v procesu registrace mezi standardní mateřské školy. Marksová také uvedla, že až během léta její úřad zjistil, že řada charit a dětských organizací „supluje načerno" mateřské školy. Pobouřila tím poslankyně TOP 09. Nina Nováková poznamenala, že lidé musí řešit své problémy rychle a nemohou čekat na to, „co si vymyslí nějaké ministerstvo".
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: čtk, mp