Uplynulo už více než půl roku od počátku uprchlického exodu, který se začal bezprostředně dotýkat i Česka. Obrovský příliv imigrantů do Evropy ale zatím neustává. Kdo nebo co zde podle vás selhává?
Na tak masovou migraci do Evropy se nemohl nikdo relevantně připravit. Tedy tak, aby proběhla bez větších problémů. Snad kromě sil, které podmínky pro hromadný exodus lidí z Blízkého východu a Afriky do Evropy připravily. A její příčiny stále trvají. A kdo selhává? Podle mého názoru je to jednoznačné. Země EU farizejsky přivíraly oči nad agresivní politikou USA a dokonce se samy aktivně účastnily vojenských operací, které zcela rozvrátily politické systémy států severní Afriky a Blízkého východu a vytvořily podmínky pro vznik tzv. Islámského státu, a to se všemi důsledky. Sám to přiznal i bývalý ministerský předseda Velké Británie Tony Blair v rozhovoru pro CNN. A nesmíme zapomínat ani na významnou roli Turecka a Saúdské Arábie.
A když se podíváme do historie, byla to i politika bývalých koloniálních mocností, které systematicky a důsledně vydrancovaly přivlastněná území. To se týká zejména afrických zemí.
Jak dlouho bude podle vás Evropa schopna nápor imigrantů v takovém měřítku zvládnout? Nehrozí podle vás ekonomická či humanitární krize? A co nemoci, o nichž se v souvislosti s imigranty také hovoří?
Pokud bude pokračovat imigrace v takovém rozsahu i v dalších měsících a nebudou přijata ze strany EU razantní opatření vyplývající z pudu sebezáchovy, Evropa tento obrovský tlak ekonomicky ani lidsky nezvládne. Problém se musí začít řešit tam, kde vznikl. Jiná logická možnost ani není. Vzhledem k tomu, že situace je opravdu velmi vážná, musejí zainteresované státy jednat co nejrychleji, aby nedošlo k bodu zlomu, ze kterého už není návratu. Je možné, že i na takovém scénáři má někdo zájem.
Máte na mysli zejména nemoci infekční. Ano, může to být problém, pokud by se do Evropy dostaly infekce, které se tady už dlouho nevyskytují a imunitní systém lidí na ně není připraven. Ale nic se nemá přehánět, protože řada infekčních chorob se vyskytuje za běžných podmínek i u nás a zdravotnický systém je na ně připraven.
Souhlasíte v oblasti imigrace s postupem české vlády?
Myslím, že česká vláda dělá v souvislosti s imigrací všechno potřebné a situaci odpovídajícím způsobem zvládá. Říkám to zcela vědomě i jako člen opozice. Kritika ze strany některých politických stran je zcela účelová. Co se týká soudního sporu o migračních kvótách, na který se připravuje Slovensko, nemyslím si, že to něco vyřeší. Pokud jsme tedy členy EU. Vláda dala jasně najevo nesouhlas s kvótami a případný soudní spor by vyzněl jako prázdné gesto.
Angela Merkelová nejprve řekla, že syrští uprchlíci mají dveře do Německa otevřené – podle Andreje Babiše je tak do EU fakticky pozvala – a pak Německo zavedlo kontroly na hranicích. Navíc je pozvala a nás vyzývá, ať je přijmeme my. Co vy na to?
Ani Angela Merkelová podle mého názoru těžko mohla předpokládat rozsah imigrace. Po bitvě je každý generálem. Příčinou není rozhodně samotný výrok německé kancléřky, ale politika vměšování do všeho, do čeho se vměšovat dá, ze strany USA, některých zemí NATO a EU. Někdo za oceánem včetně jejich věrných v Evropě má zájem na totální destabilizaci našeho kontinentu se všemi z toho vyplývajícími konsekvencemi. Německo jako nejsilnější ekonomika zemí EU se bilo v prsa, jak situaci bude zvládat. Už ví, že v tak masovém měřítku toho není schopné, a začalo se ze svého pohledu bránit přenést tíhu imigrace na východní země EU. A tady je na místě otázka, proč zrovna tyto země, když v podstatě nic nezavinily.
Co říkáte vstupu Ruska do války v Sýrii? Získá, nebo naopak ztratí v ní Vladimir Putin „body“ a dá se tato válka vůbec vyhrát?
Ve vstupu Ruska do války v Sýrii vidím možnost výrazným způsobem oslabit Islámský stát. USA a koalice „věrných“ předstírá, že proti IS bojuje a deklaruje zájem jej oslabit, ale výsledek jejích akcí je tristní. Skutečný zájem je jiný. Jde o přírodní bohatství, především o ropu. Kde by IS jinak bral zbraně? V tomto konfliktu hraje velmi podivnou roli Turecko a o Saúdské Arábii ani nemluvě. Vstup Ruska do konfliktu přináší naději, že velmoci začnou konečně spolupracovat na eliminaci nebezpečí pro celý svět. A Vladimir Putin? Předpokládám, že dobře ví, co dělá. Přinejmenším se snaží vytvořit podmínky, aby se situace v Sýrii aspoň trochu stabilizovala a v této kdysi kvetoucí zemi se zase dalo začít bezpečně žít. Jestli se dá tato válka vyhrát, nevím. To záleží na podmínkách budoucího mírového uspořádání země, kde nebude mít islámský fundamentalismus místo.
Jak dlouho bude syrský konflikt podle vás ještě trvat?
To se nedá odhadnout. Všechno záleží na tom, jestli budou do konfliktu zainteresované země spolupracovat. Pokud ano a dojde k dohodě i na pozemních operacích, nemusel by konflikt trvat dlouho. K tomu by jistě přispělo i vyřešení budoucnosti syrského prezidenta Bašára Asada. Jednání na toto téma probíhají.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Kateřina Synková