Co říkáte na působení pana Babiše a jeho rychlý nástup do nejvyšší politiky? Nepovažujete u Andreje Babiše za nebezpečné za nebezpečné propojení jeho byznysu s politikou a vlastnictvím řady významných médií?
Rychlý vzestup pana Babiše není náhodný. Pan Babiš na tom dlouhodobě pracoval, objížděl okresní města, setkával se s občany a velice kriticky se vyjadřoval k představitelům politické moci (navštívil jsem jeho vystoupení v Písku) a to se vždy lidem líbí. Navíc ho podpořila velká armáda jeho zaměstnanců s rodinnými příslušníky.
Těžko říci, zda jeho byznys a vlastnictví médií může být pro naši současnou politiku nebezpečím. Spíš jsem zvědav, jak naší politice prospějí jeho manažerské schopnosti a jak jimi chce tu politickou bídu povznést na evropskou úroveň. Vycházím z vlastního poznání. Třicet let jsem pracoval ve fabrice a soukromé obchodně-výrobní firmě, pět let jsem byl ředitelem Agrostroje v Rožmitále pod Třemšínem. Teď už si šestnáctý rok, coby starosta krásného podbrdského města, denně povzdechnu – zlatá fabrika. Tam má všechno svůj řád, hierarchii, disciplínu, pokoru, kolektivismus atd. Veřejná a státní správa je proti tomu pelmel, umění možného. Takové poznání Babišovci teprve nasávají.
Co říkáte na podporu komunistů pro zrušení takzvaného lustračního zákona? Nevnímáte nyní rušení lustrací jako naprosto účelové?
Zrušení lustračního zákona mají komunisté roky ve svém programu, proto tento úkon podporují i dnes. Lustrační zákon, čtvrt století od společenské změny, je k ničemu. Pokud si lidé ve svobodných volbách někoho zvolí, lze předpokládat, že si prověří jeho minulost a volí ho takového, jaký je. Proč by to měl regulovat ještě nějaký zákon?
Pokud se vláda vytvoří, chce mít šéf vítězné ČSSD Bohuslav Sobotka ministry, kteří prezidentovi moc nevoní, jako je Lubomír Zaorálek nebo Jiří Dienstbier. A spekuluje se, zda je vůbec jmenuje. Myslíte si, že by měl prezident respektovat výběr členů vlády jím jmenovaného premiéra?
Prezident by měl respektovat všechny osoby, které mu jím jmenovaný premiér navrhne. Jinak by to byla prezidentská lustrace.
I vy jste úspěšně kandidoval za KSČM do sněmovny. Jste spokojen s výsledkem voleb? A prozradíte nám vaše osobní priority?
S výsledkem voleb moc spokojen nejsem. Voliči hledají nějakou jinou cestu, než volbu politických stran, a to asi nikde v Evropě není. Už samotná neúčast více než 40 % oprávněných voličů je alarmující. Ze zúčastněných hodilo 45 % svůj hlas do neznáma. Demokracie je krásné stádium ve vývoji lidské společnosti, pokud by fungovala bez rozdílu pro všechny, ale účast ve volbách by měla být povinná.
Jak byste zhodnotil probíhající koaliční jednání? Nemrzí vás, že s vámi nikdo o žádné zásadní spolupráci nejedná? Stále totiž probíhá jednání především v linii ČSSD - ANO - KDU-ČSL. A domníváte se, že z této spolupráce vznikne stabilní a konstruktivní vláda?
Koaliční jednání je zvláštní. Vše projednají dva subjekty, pak přizvou třetí subjekt a tak stále dokola. Těžko vznikne konstruktivní vláda, natož stabilní.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Kateřina Synková