Poučení z historie. Kolaps Ukrajiny přijde za ani ne rok od poslední ofenzivy

02.10.2024 13:43 | Monitoring

Zákopy, dělostřelectvo, pomalý postup. Tím se válka na Ukrajině podobá první světové válce. Analytik Tyler Weaver pak z různých operací odvodil, kdy Ukrajině dojde dech. Řídí se tím, jak dlouhý byl interval mezi poslední ofenzivou a podepsáním příměří nebo mírové dohody. Ani v jednom případě to netrvalo déle než rok. Ať už se jednalo o carské Rusko, německé císařství nebo prvoválečnou Francii. „Vojenská situace Ukrajiny se stane neudržitelnou do konce léta 2025. Pokud v té době nezažádá o mír, může dojít až k roku dalších bojů, než se Ukrajina bezpodmínečně vzdá nebo bude zcela dobyta,“ usuzuje analytik.

Poučení z historie. Kolaps Ukrajiny přijde za ani ne rok od poslední ofenzivy
Foto: Repro Youtube
Popisek: Francoužští vojáci v zákopech za první světové války

Slovní spojení „dead cat bounce“ (odraz mrtvé kočky) pochází z akciových trhů, kde se tak říká krátkému období růstu u aktiv, která jinak katastroficky padají. Vychází z myšlenky, že „i mrtvá kočka se odrazí, když ji pustíte z dostatečné výšky“.

Právě takové krátké momenty, kdy se kolabující strana na chvíli zmátoří, studoval analytik Tyler Weaver, jinak známý jako Armchair Warlord. A to ve vztahu k Ukrajině. Jeho poslední predikce byla, že se Ukrajina začne hroutit na jaře 2024 a fronta na Donbasu se skutečně začala hroutit, takže Ukrajina ze zoufalství v létě zahájila vpád do Kurské oblasti. „Teď už můžeme vidět konec,“ míní analytik.

Předně vysvětluje, co pojem „dead cat bounce“ znamená u ofenzivy. Jedná se o poslední útok mocnosti, která už vojensky kolabuje a snaží se ze spárů prohry vyrvat vítězství poté, co se situace otočila v její neprospěch. „Kromě případů zásahu vyšší moci, například při francouzské orleánské kampani v letech 1429–1430, jsou takové operace velmi kontraproduktivní a jen uspíší porážku mocnosti, která je zahájila,“ soudí. S tím, že ve vojenské historii je řada příkladů, dokonce tolik, že z nich lze dělat předpovědi. Právě pro tento účel analyzuje tři takové případy z první světové války, která je svým charakterem nejbližší právě konfliktu na Ukrajině.

První případ je Brusilovova ofenziva. Analytik připomíná, že první světová válka nezačala pro Rusko dobře, porážka u Tannenbergu byla drtivá, Rusko nakonec opustilo Polsko a linii stabilizovalo až na území dnešního Běloruska v polovině roku 1915.

„Ačkoli pozdní carské Rusko mělo jistě spoustu problémů se schopnostmi státu, zaostalou infrastrukturou a neschopností úředníků, důvod carských potíží byl ve skutečnosti mnohem jednodušší: Západní fronta nebyla po většinu první světové války prioritou Centrálních mocností. Rusko bojovalo současně s hlavními silami Německa, Rakouska-Uherska a Osmanské říše.  A zejména vilémovské Německo bylo vojensky ve skutečnosti něco jako 350kilová gorila,“ popsal situaci.

V reakci na to velení naplánovalo odvážnou operaci, totiž útok na levém křídle, poblíž hranic Rumunska, s cílem zdrtit slabší rakouské síly, které držely jižní úsek fronty. A částečně to i vyšlo. Ruské síly pod generálem Brusilovem měly značné územní zisky, vyhnaly Rakušany z Haliče, a to díky taktikám, které předcházely útočné pěchotě z konce války. Ostatní armády používaly mnohem primitivnější taktiky a selhaly a i Brusilovovi došla pára, když Rakušany podpořili Němci.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

válka na Ukrajině

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: Karel Šebesta



Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

Tihle gaucovi valecni odbornici me uz vubec nebavi, Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré DiskusePavel Mareš , 02.10.2024 16:37:58
Kazdym dnem tam umiraji, nebo jsou mrzaceni lide! A proc? Pro blaho zbrojarskych firem? Toto nema sve misto ve 21.stoleti! Stejne tak se musi vyresit situace kolem Izraele a jeho sousedu. Zadne dodavky zbrani valcicim stranam a brzy bude klid na Zemi. I kdyz svuj nazor na to mam, nehodlam tady hodnotit, kdo je hodny a kdo spatny. Hlavne museji presta umirat lide! Mladi kluci v uniformach, civiliste a predevsim deti! Nechci, aby se stavely dalsi aleje andelu!

|  8 |  0

Další články z rubriky

Kdo mu dává rozkazy? Fiala? Pavel? S Foltýnem je to samá záhada

4:44 Kdo mu dává rozkazy? Fiala? Pavel? S Foltýnem je to samá záhada

Na konci listopadu uplyne půlroční lhůta, o které Otakar Foltýn opakovaně hovořil jako o limitu svéh…