Pozor! Dienstbierovi lidé, s podporou ČT, tajně zkoumají, jestli náhodou nejste rasisté. Podívejte se

26.10.2015 12:40 | Zprávy

Co se stane, když se na malých českých městech objeví syrští uprchlíci? Lidé z projektu Hate Free Culture, jenž spadá pod jeden z odborů Úřadu vlády ČR v gesci ministra pro lidská práva Jiřího Dienstbiera, uspořádali experiment, jehož výsledek vás možná překvapí.

Pozor! Dienstbierovi lidé, s podporou ČT, tajně zkoumají, jestli náhodou nejste rasisté. Podívejte se
Foto: Peter Števkov
Popisek: Imigranti ve stanici Keléti

Za figuranta si Hate Free Culture vybrali mladíka Navdara Muhameda, který do České republiky přišel před deseti lety. Společně se ženskou figurantkou a malým dítětem hrál Muhamed syrskou rodinu, která přijela do Čech a potřebuje pomoc – s hledáním ubytování a práce.

V první polovině zhruba tříminutového videa to vypadá, že Češi z experimentu nevyjdou jako národ, který podá potřebným ruku. Oslovení kolemjdoucí figurantům mluvícím anglicky buď nerozumí, zdráhají se s nimi mluvit, nebo je od usazení v Čechách odrazují. Zaznívají argumenty, že je u nás hodně rasistů či doporučení, aby pokračovali do Německa, nebo alespoň do velkého města, kde je prý více práce.

Druhá část videa, kterou podkresluje Vltava ze symfonické sbírky Bedřicha Smetany, ukazuje Čechy v diametrálně odlišném světle. Někteří oslovení kolemjdoucí dávají figurantům peníze, jídlo, další je uklidňují, že jim u nás bude dobře. Postarší pán dokonce uprchlíkům nabídne k přespání svůj byt. „Jak dorazím v 9 hodin večer z práce, můžeme prodiskutovat vaši budoucnost,“ podává uprchlíkům pomocnou ruku.

Video ZDE

Co je Hate Free Culture?

Jak uvádí oficiální internetové stránky, projekt Hate Free Culture realizuje Agentura pro sociální začleňování, jeden z odborů Úřadu vlády ČR. Projekt je podpořen grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska. Hlavním mediálním partnerem je Česká televize.

Cílem Hate Free Culture je působit proti násilí z nenávisti. „Snažíme se propojovat a zviditelňovat iniciativy ostatních. Vyvracíme fámy a nenávistné předsudky vůči různým skupinám obyvatel. V neposlední řadě jsme platformou, kde můžete soustředit své nápady, kreativitu a názory. Protože každá aktivita se počítá,“ stojí na oficiálních webových stránkách.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: luš

Schodek

Paní ministrině,tohle jste přece musela vědět dopředu,nejdříve přebytek a nyní znovu schodek,tohle přece nedělá zodpovědná vláda,hrajete s námi habaďůru a mnoho lidí už Vám nevěří a přibývají další,váš post bude mít na ministerstvu,jak tak předpokládám podle toho co se děje jepičí život,měla jste bý...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ombudsman Křeček k případu Vladimíra Kapala: Dopis jsem dostal. Je třeba se zamyslet

4:40 Ombudsman Křeček k případu Vladimíra Kapala: Dopis jsem dostal. Je třeba se zamyslet

Veřejný ochránce práv Stanislav Křeček reaguje na případ šéfredaktora Svobodného rádia Vladimíra Kap…