Za figuranta si Hate Free Culture vybrali mladíka Navdara Muhameda, který do České republiky přišel před deseti lety. Společně se ženskou figurantkou a malým dítětem hrál Muhamed syrskou rodinu, která přijela do Čech a potřebuje pomoc – s hledáním ubytování a práce.
V první polovině zhruba tříminutového videa to vypadá, že Češi z experimentu nevyjdou jako národ, který podá potřebným ruku. Oslovení kolemjdoucí figurantům mluvícím anglicky buď nerozumí, zdráhají se s nimi mluvit, nebo je od usazení v Čechách odrazují. Zaznívají argumenty, že je u nás hodně rasistů či doporučení, aby pokračovali do Německa, nebo alespoň do velkého města, kde je prý více práce.
Druhá část videa, kterou podkresluje Vltava ze symfonické sbírky Bedřicha Smetany, ukazuje Čechy v diametrálně odlišném světle. Někteří oslovení kolemjdoucí dávají figurantům peníze, jídlo, další je uklidňují, že jim u nás bude dobře. Postarší pán dokonce uprchlíkům nabídne k přespání svůj byt. „Jak dorazím v 9 hodin večer z práce, můžeme prodiskutovat vaši budoucnost,“ podává uprchlíkům pomocnou ruku.
Co je Hate Free Culture?
Jak uvádí oficiální internetové stránky, projekt Hate Free Culture realizuje Agentura pro sociální začleňování, jeden z odborů Úřadu vlády ČR. Projekt je podpořen grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska. Hlavním mediálním partnerem je Česká televize.
Cílem Hate Free Culture je působit proti násilí z nenávisti. „Snažíme se propojovat a zviditelňovat iniciativy ostatních. Vyvracíme fámy a nenávistné předsudky vůči různým skupinám obyvatel. V neposlední řadě jsme platformou, kde můžete soustředit své nápady, kreativitu a názory. Protože každá aktivita se počítá,“ stojí na oficiálních webových stránkách.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: luš