Co tedy bylo na programu nedělního odpoledne?
KC Prádelna společně s občanským sdružením Devět životů připravilo charitativní bazar oblečení, jehož celý výtěžek byl věnován na péči o opuštěné kočky. Návštěvníci měli možnost zakoupit si originální módní kousky za symbolickou cenu a nejen tak obohatit svůj šatník, ale také podpořit dobrou věc. V nabídce se nacházelo i množství kvalitního oblečení pro děti, což bylo oceněno především maminkami s dětmi, které se na „blešáku“ zastavily během nedělní procházky. Součástí akce byla též tombola občanského sdružení Devět životů, ve které vyhrál nějakou cenu naprosto každý, a ukázkové líčení kosmetikou Mary Kay. Nechyběl ani stánek s tematickými dárky a předměty od občanského sdružení Devět životů. Celkově to tedy byla vydařená nedělní akce podpořená krásným, doslova jarním počasím.
Zmiňujete občanské sdružení Devět životů, můžete nám o něm říci více?
Občanské sdružení Devět životů se pohybuje v oblasti ochrany zvířat již mnoho let, v lednu letošního roku se stalo obecně prospěšnou společností. Jeho hlavním cílem je snížit počet volně žijících koček na únosnou míru a hledat nové domovy pro opuštěné kočky. Členové sdružení mají dále krmičský program pro venkovní kolonie koček, jezdí na zooterapie a organizují různé podpůrné akce. Dvakrát do roka pořádají akci Strom splněných kočičích přání, která má za cíl získávat finanční a materiální pomoc pro útulky v celé České republice. A protože nejen opuštěné kočky potřebují pomoc, spolupracují i se sdruženími zabývajícími se pomocí postiženým lidem. Část výrobků v jejich krámku pochází z chráněné dílny Salet, pořádají akce společně se sdruženími, která se soustřeďují na činnost v oblasti práce s dětmi, mládeží, fyzicky i mentálně handicapovanými, nebo se zabývají přírodou a ekologií.
Jak nápad na uskutečnění takovéto akce vůbec vznikl?
Na samém začátku došlo k propojení skrze výtvarnici, jež měla v Galerii Prádelna výstavu loni na podzim a pro Devět životů, o. s. navrhuje odznaky, plakáty apod. Velký podíl na přetvoření původního nápadu ve skutečnost mají tradičně SENzační SENioři z Komunitního centra Prádelna, kteří se nadchli nápadem zorganizovat další z tradičních dobročinných bazarů právě v komunitním centru. Začali shromažďovat oblečení, do čehož se zapojili další návštěvníci Komunitního centra Prádelna i obyvatelé z okolí. Postupně se podařilo dát dohromady obrovské množství oděvů, z kterého se po roztřídění připravil „butik“ nabízející kvalitní oblečení za symbolické ceny. Je to další důkaz vysloveně komunitního fungování našeho centra, kde dochází k propojování a sbližování zcela odlišných věkových i sociálních vrstev obyvatelstva. Komunitní centrum se tak stává jakýmsi kulturně-komunitním centrem nejen bezprostředního okolí a egregorem společenského dění na Praze 5. Ukazuje se opět, že skutečně funkční a životaschopná forma komunitní práce musí být založena na osobní zainteresovanosti zapojených jednotlivců na programu a celkovém pojetí komunitního centra. A SENzační SENioři z Komunitního centra Prádelna jsou ukázkovým příkladem, že zde se vytvořila opravdová komunita.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp