Až třicet budov po celém Česku se v úterý po setmění nasvítí při příležitosti oslav výročí 17. listopadu. Akci pořádá spolek Díky, že můžem. Do trikolóry se zahalí například Pražský hrad, Petřínská rozhledna nebo Žižkovská věž. Sametovou revoluci připomenou i některé budovy v Ostravě, Olomouci, Plzni nebo Hradci Králové. V Praze budou v rámci oslav 31 let od pádu komunismu na stožárech veřejného osvětlení vlát i státní vlajky. „Jen málo národů v Evropě může s větší upřímností světu připomínat, že demokracie a lidská práva nejsou samozřejmostí, ale že je musíme každý den bránit a bojovat za ně,“ řekl k výročí revoluce pražský radní Chabr.
Pražané, a zejména jejich primátor Zdeněk Hřib, si na podobná gesta, jako jsou nasvícené budovy, vlaječky a rozhlasová hlášení, zjevně potrpí. Vzpomeňme třeba na to, když bylo výročí vstupu do NATO připomínáno cestujícím metra dvojjazyčným hlášením.
Akce na Národní třídě začala příznačně v 17.11. Zpěvačka Aneta Langerová zazpívala z balkonu Národního divadla píseň Modlitba pro Martu, která zároveň zněla z pražského rozhlasu a přenášela ji Česká televize.
Oslavy 17. listopadu jsou letos kvůli koronaviru omezené. Položit květy k památní desce na Národní třídě v Praze dorazila i tak řada politiků. Jako první ráno dorazil předseda Poslanecké sněmovny Vondráček. Krátce před osmou hodinou na místo zavítal také premiér Andrej Babiš a společně s ministryní financí Alenou Schillerovou položil u pamětní desky věnec. Na místě před novináři pak řekl, že 17. listopad je jedním z nejvýznamnějších dnů české historie.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: AZy