Televize Prima setrvává na svém stanovisku, že překlad z nedávné reportáže byl správný. Pokud Nadační fond Generace 21 tvrdí něco jiného, je prý třeba položit si jednu řečnickou otázku. „Nemohla by mít Generace 21, která se o uprchlíky stará, zájem na tom, aby právě slova o přemalovaném kravínu nezazněla?“ bylo slyšet ve zprávách televize. Prima se následně zaštítila i názory diváků. „Děkuji Primě, konečně o pravdivé zprávě někdo informoval. Fandím vám a jen tak dál,“ napsala jedna z divaček na sociální síti Facebook.
Televize si prý za svou prací i nadále stojí. A aby to dokázala, přidala k současné kauze širší rozměr. „Informovat pravdivě i o negativech spojených s uprchlickou vlnou se na mnoha místech v Evropě příliš nenosí. Například novináři v Německu či ve Švédsku nechtěli nebo nemohli v rámci politické korektnosti informovat o kriminalitě uprchlíků. Až sexuální skandál v Kolíně nad Rýnem otevřel stavidla,“ upozornila moderátorka Klára Doležalová.
„Přitom Česko je na tom mnohem hůř než zbytek Evropy. My na to totiž máme zákon. Zákon o utvrzování ve stereotypech ve vztahu k menšinám. Tento zákon naprosto vylučuje věcnou, svobodnou a otevřenou politickou debatu v otázkách, které se týkají např. právě imigrace,“ pokračovala v tématu televize.
Dobře se to prý ukázalo na příkladu dřívější reportáže, za kterou již FTV Prima byla pokárána. Když televize informovala o tom, jak majitelé ubytoven obírají Romy, nikdo se nad tím nepozastavoval. Výtky však dorazily v okamžiku, kdy televize informovala také o kriminalitě Romů. Použit k tomu byl již zmíněný zákon. A reportáž s „přemalovaným kravínem“ může dopadnout stejně. Reportáž na téma „kravína" si prý nechá nově přeložit Rada pro rozhlasové a televizní vysílání. Může být znovu využit zákon o utvrzování ve stereotypech.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp