Před dvaceti lety skončil československý parlament

16.12.2012 10:19 | Zprávy

Hymna končící federace uzavřela krátce po jedné hodině odpoledne 17. prosince 1992 poslední schůzi československého parlamentu. Třídenní zasedání Federálního shromáždění se ještě předtím zabývalo jak technickými detaily konce Československa, tak zcela běžnými zákony. Nakonec dali poslanci spolu se členy diplomatického sboru, ministry i dalšími hosty budově nedaleko Václavského náměstí sbohem na recepci.

Před dvaceti lety skončil československý parlament
Foto: Daniela Čunková
Popisek: Slovensko-české informační centrum v Kohútce

Před 174 zákonodárci, kteří byli do federálního parlamentu zvoleni v červnu 1992 za Českou republiku, se tehdy rýsovala nejasná budoucnost. Jen o den dříve schválená česká ústava sice předpokládala vznik horní komory parlamentu, kterou podle vážně míněných úvah měli zaplnit končící federální poslanci, takové řešení ale neprošlo. Senát s 81 členy se podařilo naplnit až koncem roku 1996 v běžných volbách. Někdejší politická "první liga" tak od 1. ledna 1993 náhle zůstala bez práce.

Ve stejný den zároveň oficiálně a definitivně po více než 74 letech přestal existovat čs. parlament. Zrodil se jako Národní výbor československý v létě 1918, památného 28. října vyhlásil samostatný stát a již v listopadu 1918 se změnil v Revoluční národní shromáždění. Podle úpravy z února 1920, která platila 18 let, pak vzniklo dvoukomorové Národní shromáždění. Poválečná Prozatímní i Ústavodárné národní shromáždění už byla jen jednokomorová, stejně jako řádný parlament, zvolený v nesvobodných volbách v květnu 1948.

Ke dvěma komorám se ústavní zřízení vrátilo 1. ledna 1969, když jako jeden z důsledků reformních snah předchozího roku začala fungovat federace. Federální shromáždění, jak se poté parlament nazýval, se skládalo ze Sněmovny lidu a Sněmovny národů. První z komor měla 200 poslanců (od června 1990 již jen 150) a volilo se do ní v celém Československu - v české části federace tak bylo zvoleno zhruba dvakrát tolik zákonodárců, než na Slovensku. Sněmovna národů měla poslanců 150 a v každé z republik se volila polovina.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: jav, čtk

Chápete, jak někdo může ještě dnes kandidovat za STAN?

Už ten název je zavádějící. Starostové jsou ve všech stranách. Nedůvěruhodní, vedou občany do stoupy. Místo vládnutí vyvěšují na budovách jakési divné vlajky s umrlčím pytel. Co více dodat. Bylo by toho mnoho.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Rozdává z vašich daní, mluvit o tom odmítá. Výrobna mládežníků „na hraně zákona“

4:44 Rozdává z vašich daní, mluvit o tom odmítá. Výrobna mládežníků „na hraně zákona“

Kritizování kapitalismu, výchova mladých lidí do 30 let, aby zaváděli do praxe „nerůstové myšlenky“,…