Přednášela o Havlovi, kritizovala Zemana. A nesmí do Číny. Zapomínáme na hodnoty, na kterých stála Evropa, mrzí spisovatelku

24.01.2017 8:51 | Zprávy

Spisovatelka Radka Denemarková diskutovala s Danielou Drtinovou v internetové televizi DVTV. Do Číny měla jet přednášet o holokaustu, nakonec byla vyškrtnuta. Jak se to stalo?

Přednášela o Havlovi, kritizovala Zemana. A nesmí do Číny. Zapomínáme na hodnoty, na kterých stála Evropa, mrzí spisovatelku
Foto: archív autora
Popisek: Čína, ilustrace

„Já jsem byla pozvaná na večer, který se měl týkat připomínky holokaustu v Pekingu. Ten večer připravovalo německé a české velvyslanectví s tím, že mě oslovili, protože ve svých románech zpracovávám téma holokaustu. Připravila jsem si úryvek z románu, esej co znamená být židovským uprchlíkem a co znamená být dnes uprchlíkem. A pak přišel šok. Přestože už se řešily letenky, měla to být návštěva co trvá tři dny, tak přišlo odmítnutí. Postupně jsem se dověděla, že důvodem bylo, že jsem podepsala petici v říjnu, která se týkala toho, jakým způsobem my se chováme k Číně, jako bychom nebyli suverénní stát a z hospodářských důvodů musíme poslouchat velmoc. A to je pro mě mikrosituace, kdy vůbec nejde o to, zda někam pojedu nebo nepojedu. Jde o to, že najednou je tady jakýsi strach, nebo opět nemůžeme vyjadřovat svůj názor,“ popsala Denemarková.

Celé video je ZDE

To, že do Číny nepojede, jí oznámil zástupce českého velvyslanectví v Pekingu. Když se potom snažila zjistit, co za tím je, tak jeden prý svaloval vinu na druhého. „České velvyslanectví se vymlouvalo na německé velvyslanectví, německé velvyslanectví se vymlouvalo na české velvyslanectví. A všichni se vymlouvali na Čínu, že není nutné provokovat.“

Drtinová pak uvedla, že má mail z českého velvyslanectví v Pekingu, kde Denemarkové píší: „Právě mi kolega oznámil, že Němci se vás bojí pozvat do Pekingu kvůli tomu, že jste podepsala jakousi petici v reakci na prohlášení čtyř, které učinili společně prezident, premiér a předsedové obou komor parlamentu. Rozhodnutí prý přišlo z Berlína.“

„Proč by to Němcům mělo vadit? Proč by řešili nějakou petici v Česku? Navíc se má za to, že Němci ctí demokratická práva?“ ptala se Drtinová. „Myslím, že je také důležitý faktor mé spolupráce s Jüenem a se sborníkem Dandu, což je spisovatel, disident, já tam byla 10. září. Napsala jsem pro ně jeden text, který už vyšel. Měla jsem přednášku o Václavu Havlovi. Václav Havel patří k autorům, kteří jsou v Číně zakázaní. Nezapomínejme, že Čína je brutální policejní stát,“ naznačila, co podle jejího mínění mohlo být za jejím vyškrtnutím.

Podle Denemarkové se tak ukazuje, že tato problematika se netýká jen Česka, ale spousty zemí. „Že najednou ekonomický pragmatismus zabíjí úplně všechno. A najednou zapomínáme na hodnoty, na kterých Evropa stála a má stát, to znamená lidská práva, svoboda, demokracie. Svoboda projevu. Najednou se ocitáme v době, kdy zase musíme, co jsem považovala za nemožné, považovat za možné,“ posteskla si spisovatelka.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vam

Mgr. et Mgr. Jakub Michálek byl položen dotaz

Proč jste při předkládání zákona o střetu zájmů postupoval tak, jak jste postupoval?

Soud zákon shodil ze stolu ne kvůli obsahu, ale formě, jakou byl přijat. Přitom kdybyste postupoval tak, jak se má, zákon by přeci taky prošel nebo myslíte, že ne? A myslíte, že je obecně transparentní postupovat tak, jak jste postupoval vy, tedy že jste zákon chtěl prosadit jen jako přílepek bez to...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Nová dohoda EU o jihoamerickém dovozu: Chemie a hormony přímo na váš stůl, obává se diplomat

17:29 Nová dohoda EU o jihoamerickém dovozu: Chemie a hormony přímo na váš stůl, obává se diplomat

Lukáš Kaucký, bývalý náměstek ministra zahraničí, bývalý velvyslanec a člen SOCDEM, komentuje pro Pa…