Podle informací úřadu české vlády se premiér Babiš během návštěvy Varšavy setká s předsedou polské vlády Mateuszem Morawieckým, se kterým bude hovořit zejména o zkušenostech z členství v Evropské unii.
Na 1. května 2004 se uskutečnilo zatím největší rozšíření EU. Spolu s Českou republikou přistoupilo do Unie dalších devět států, a to Estonsko, Kypr, Litva, Lotyšsko, Maďarsko, Malta, Polsko, Slovensko a Slovinsko. Později do Unie vstoupilo rovněž Bulharsko, Rumunsko a Chorvatsko.
Schůzka ve Varšavě má být podle šéfa polské diplomacie věnována nejen zkušenostem a úspěchům členství, ale i debatě středoevropských vůdců o výzvách, před kterými EU stojí, a o případné společné vizi přeměn Unie.
A to jen pár dnů před neformálním summitem EU v rumunském Sibiu, který má probírat výsledky Evropské komise vedené Jeanem-Claudem Junckerem a strategické plány EU na příští léta.
„EU se musí vrátit ke svým kořenům jako společenství národů, které jsou silné, svobodné a rovnoprávné,“ zdůraznil premiér Morawiecki v článku, zveřejněném v předvečer varšavského setkání na serveru Politico. Polská vize obnovy Unie po květnových volbách do Evropského parlamentu podle Morawieckého počítá s bojem s nerovnostmi, zaváděním inovací ve větší míře, potíráním monopolů a hospodářského protekcionalismu i se zvyšováním výdajů na ochranu hranic.
Morawiecki také vyčetl Bruselu, že s některými členskými státy zachází lépe než s jinými, a jako nepřípustnou odmítl kritiku na adresu vnitřní situace členských států; Brusel prý nechápe situaci ve středoevropských zemích.
Polská vláda čelí kritice Evropské komise zejména za snahu ovládnout nezávislé soudy.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: čtk