Premiér Babiš se ve Varšavě zúčastní schůzky k vstupu do EU

01.05.2019 6:37 | Zprávy

Premiér Andrej Babiš se dnes v polském hlavním městě zúčastní slavnostní schůzky představitelů zemí, které během posledních 15 lety vstoupily do Evropské unie. Několikahodinové setkání se koná na Královském zámku ve Varšavě. Podle šéfa polské diplomacie Jacka Czaputowicze jsou očekáváni představitelé celkem 13 zemí, vesměs šéfové vlád, jakož i místopředseda Evropské komise Jyrki Katainen.

Premiér Babiš se ve Varšavě zúčastní schůzky k vstupu do EU
Foto: Repro ČT24
Popisek: Andrej Babiš v Událostech komentářích

Podle informací úřadu české vlády se premiér Babiš během návštěvy Varšavy setká s předsedou polské vlády Mateuszem Morawieckým, se kterým bude hovořit zejména o zkušenostech z členství v Evropské unii.

Na 1. května 2004 se uskutečnilo zatím největší rozšíření EU. Spolu s Českou republikou přistoupilo do Unie dalších devět států, a to Estonsko, Kypr, Litva, Lotyšsko, Maďarsko, Malta, Polsko, Slovensko a Slovinsko. Později do Unie vstoupilo rovněž Bulharsko, Rumunsko a Chorvatsko.

Schůzka ve Varšavě má být podle šéfa polské diplomacie věnována nejen zkušenostem a úspěchům členství, ale i debatě středoevropských vůdců o výzvách, před kterými EU stojí, a o případné společné vizi přeměn Unie.

A to jen pár dnů před neformálním summitem EU v rumunském Sibiu, který má probírat výsledky Evropské komise vedené Jeanem-Claudem Junckerem a strategické plány EU na příští léta.

„EU se musí vrátit ke svým kořenům jako společenství národů, které jsou silné, svobodné a rovnoprávné,“ zdůraznil premiér Morawiecki v článku, zveřejněném v předvečer varšavského setkání na serveru Politico. Polská vize obnovy Unie po květnových volbách do Evropského parlamentu podle Morawieckého počítá s bojem s nerovnostmi, zaváděním inovací ve větší míře, potíráním monopolů a hospodářského protekcionalismu i se zvyšováním výdajů na ochranu hranic.

Morawiecki také vyčetl Bruselu, že s některými členskými státy zachází lépe než s jinými, a jako nepřípustnou odmítl kritiku na adresu vnitřní situace členských států; Brusel prý nechápe situaci ve středoevropských zemích.

Polská vláda čelí kritice Evropské komise zejména za snahu ovládnout nezávislé soudy.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: čtk

Mgr. Adéla Šípová byl položen dotaz

předseda

Dobrý den, co vím, tak Vy jste Hřiba za předsedu nechtěla. Je nějaká možnost, jak ho můžete ve straně odvolat? Nemyslíte, že ji svými skandály, ale i neschopností řešit problémy s dopravou v Praze jen poškozuje? A nemyslíte, že to, že už není předsedou Bartoš může mít pro stranu fatální důsledky? On...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Podívej, co sedí na Hradě, a nes*r se do Zemana.“ Hřebejk znovu provokoval. A je zle

17:58 „Podívej, co sedí na Hradě, a nes*r se do Zemana.“ Hřebejk znovu provokoval. A je zle

Režisér Jan Hřebejk naznačil, že pro exprezidenta Miloše Zemana už čerti roztápějí kotel. Kotel, k n…