První zemětřesení zasáhlo Nepál 25. dubna a další 12. května. Dohromady si vyžádala kromě tisíců životů také 22.000 zraněných a stovky tisíc lidí připravila o domovy. Už krátce po první vlně zemětřesení, od 1. května, začal v Nepálu působit takzvaný traumatým z Česka, tvořený devíti lékaři a deseti zdravotními sestrami z brněnské fakultní nemocnice, 14 hasiči a jedním tlumočníkem.
Čeští záchranáři působili ve městě Melamči, které leží asi 40 kilometrů severovýchodně od nepálské metropole Káthmándú. Část týmu vyjížděla do terénu, ale někteří zranění podle odborného vedoucího týmu, lékaře Petra Nestrojila, putovali za zdravotníky i několik hodin pěšky. „Mnozí měli starší poranění a jejich rány již byly infikované,“ uvedl. Jednou z nejtěžších situací podle něj bylo, když museli ošetřovat skupinu dětí, které popadaly ze stromu a byly těžce zraněné.
Do Česka se záchranáři vrátili 29. května. V Nepálu zanechali jako humanitární pomoc veškerý nespotřebovaný zdravotnický materiál, ale také třeba stany a další vybavení, které poslouží lidem, kteří přišli o střechu nad hlavou.
Práci členů týmu již 1. června ocenilo vedení Jihomoravského kraje v brněnské fakultní nemocnici, jejíž pracovníci v traumatýmu působí. Nyní chtějí zdravotníkům a hasičům poděkovat na Úřadě vlády v Praze osobně premiér a ministr vnitra.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: čtk