„Já určitě budu chtít mluvit s panem Bílkem a budu chtít, aby mi vysvětlil tu situaci, ke které došlo v Olomouci,“ řekl dnes Sobotka novinářům v Bruselu, kde se účastní Evropské rady. „Vzhledem k tomu, že informace, které se objevují, říkají, že v minulosti GIBS tam už vyšetřovala, bude mě zajímat, jakým způsobem to vyšetřování dopadlo a jaká je vlastně role GIBS v celé této záležitosti, čili určitě se chci s panem Bílkem sejít a požádat ho o informace k této věci,“ dodal premiér.
Chovanec chce počkat na výsledky vyšetřování
Ministr vnitra Milan Chovanec dnes nechtěl o personálních změnách v GIBS spekulovat, protože jde o nezávislou instituci, která nepodléhá vnitru. „Uvidíme, jestli se prokáže, že ta šetření předtím byla udělána důkladně nebo nebyla. Počkejme si na výsledky šetření,“ uvedl na dotaz ČTK Chovanec.
V olomoucké kauze, kterou vyšetřuje Útvar pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ), čelí obvinění z trestných činů zneužití pravomoci úřední osoby, přijetí úplatku či z podplácení čtveřice mužů. Tři z nich jsou ve vazbě. Podle informací ČTK jde o šéfa olomouckého odboru hospodářské kriminality Radka Petrůje, náměstka ředitele olomouckého krajského policejního ředitelství Karla Kadlece a podnikatele Ivana Kyselého, blízkého přítele Ivana Langera. Olomoucký hejtman Jiří Rozbořil (ČSSD) je jako jediný stíhán na svobodě.
Nadstandardní vazby mezi policejním náměstkem a podnikatelem už GIBS vyšetřovala
Právě údajně nadstandardní vazby mezi obviněným policejním náměstkem Kadlecem a podnikatelem Kyselým již před třemi lety na základě anonymu vyšetřovala Generální inspekce bezpečnostních sborů. Vazby se měly podle tehdejších informací ČTK promítnout i do ovlivňování vyšetřování hospodářských kauz, které souvisely s podnikáním Kyselého na olomouckém realitním trhu. Kadlec však tehdy jakékoli pochybení rezolutně odmítl a GIBS případ odložila.
GIBS vznikla k 1. lednu 2012 zákonem o Generální inspekci bezpečnostních sborů. Hlavním předmětem její činnosti je vyhledávat, odhalovat a vyšetřovat skutečnosti nasvědčující tomu, že byl spáchán trestný čin, jehož pachatelem je policista, celník, příslušník Vězeňské služby, příslušník inspekce anebo zaměstnanci těchto útvarů.
I proto někteří odborníci vyjádřili překvapení nad tím, že olomouckou kauzu aktuálně nešetřila právě GIBS, která je jako útvar nezávislý na Ministerstvu vnitra pro takové případy určena. Jedním z hlasitých kritiků je i vicepremiér Babiš. „Jaký je úkol GIBS? Proč to řeší protimafiánský útvar, a ne GIBS? Je to nezvyklá situace,“ řekl dnes novinářům během návštěvy Olomouckého kraje.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: vam, čtk