Přes miliardu eur prý kasíruje Rusko od EU. Díky jedné mezeře. Už o tom píší i v Bruselu

23.02.2024 20:30 | Zprávy

Rusko i navzdory sankcím EU na ruskou ropu dokázalo prostřednictvím jednoduché mezery utržit od evropských zemí podle studie nevládní organizace Global Witness, publikované serverem Politico, možná až přes miliardu eur. Výsledek je „zjevně špatný“, zhodnotil jeden z diplomatů EU účinnost sankcí, které měly dle předchozích prohlášení předsedkyně Evropské komise Ursuly von der Leyenové dovoz ruské ropy téměř zastavit. Všichni v Bruselu prý o tom už dávno ví.

Přes miliardu eur prý kasíruje Rusko od EU. Díky jedné mezeře. Už o tom píší i v Bruselu
Foto: Oficiální stránky ruského prezidenta
Popisek: Ruský prezident Vladimír Putin

Obří díru v sankcích Evropské unie na ruskou ropu dle analýzy nevládní organizace Global Witness založené na údajích o přepravě společnosti Kpler, publikované serverem Politico, způsobují možnost obejít zákaz dovozu ropy skrze třetí země a jejich rafinérie.

Navzdory zákazu EU dovážet téměř veškerou ruskou ropu mohou totiž unijní země stále legálně nakupovat moskevskou ropu, pokud je nejprve rafinována na paliva jinde. Výsledkem je pak podle serveru „stálý tok ruských pohonných hmot do EU přes místa, jako je Indie a Turecko – a spousta peněz proudících zpět do Kremlu“. Odhad hovoří až o 35 milionech barelů rafinovaných paliv pocházejících alespoň částečně z Ruska. Většinou mělo jít o naftu.

„Částka 1 miliardy eur, která se rovná ceně přibližně 60 tisíc íránských bezpilotních letounů Šahíd, které Moskva často používá k bombardování ukrajinských měst, přichází v době, kdy se EU tento týden dohodla na 13. balíčku sankcí u příležitosti dvou let od zahájení ruské invaze v plném rozsahu,“ přepočítává Politico, kolik si Kreml může dovolit nakoupit zbraní jen z evropských peněz za ropné produkty a zdůrazňuje, že právě z energetiky a dodávek surovin je tvořena až zhruba polovina ruského rozpočtu.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

válka na Ukrajině

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: Radek Kotas

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Ing. Radim Fiala byl položen dotaz

Myslíte, že za to, že EU zaostává může Euro?

Mě přijde, že jsou to spíš neustálé zákazy a byrokracie, kterou si sama EU podřezává pod sebou větev. Na druhou stranu, jestli má někdo konkurovat třeba USA nebo Číně, nemyslím si, že to může být jeden stát v Evropě, a že EU má svůj smysl, jen se musí vzpamatovat a začít dělat politiku jinak

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Máslo za 70 Kč, jenže s rakouským platem. „Jezdí sem Ukrajinci, berou je za Čechy.“

4:44 Máslo za 70 Kč, jenže s rakouským platem. „Jezdí sem Ukrajinci, berou je za Čechy.“

„U nás šílenství, tady pohoda,“ komentoval nám poloprázdné parkoviště před supermarketem v rakouském…