Nezávislost justice v Česku není ohrožena – takový byl závěr sněmovního podvýboru pro justici, který zasedal kvůli schůzkám hradního kancléře Vratislava Mynáře s představiteli justice. A přesně takový závěr Kněžínek podle svých slov očekával. „Tento závěr mě potěšil. Jasně potvrdil, že justice nebyla ovlivněna a rozhodovala nezávisle,“ shrnul ministr.
Jinak se k rozhodnutí podvýboru staví Michálek, podle něhož je potřeba říci, jak to celé bylo komplexně. „K ovlivňování docházelo! Ale proč je výsledek, že nezávislá justice nebyla ohrožena? To jasně přece řekli ti soudci: Díky tomu, že mají nějakou morální integritu a nedošlo tak k manupulaci s rozsudky,“ zdůrazňoval předseda poslaneckého klubu Pirátů.
Zmínil i další dvě důležité věci, které podvýbor sdělil. A to, že politici nemají zasahovat do živých kauz a nemají se scházet se soudci. „To není možné, aby Mynář řekl, že to bude dělat dál. Doufám, že to pochopil, že se to nedělá,“ rozlítil se Michálek, který doufá, že už Mynář nebude obvolávat ústavní soudce jednoho po druhém ve věci, kterou má otevřenou na Ústavním soudu.
Soudcům prý proto řekli, co v takové situaci mají dělat. „Konkrétně, když se něco takového stane, jsme řekli, že to mají sepsat do úředního záznamu a dát tuto informaci šéfovi Ústavního soudu,“ upřesnil Michálek.
Velmi ho prý překvapilo, že jak od Mynáře, tak od soudce Šimíčka zaznělo, že soudců, kterých se toto týká, je daleko více. „Rychetský říkal, že o dalších případech neví. Doufám, že to na Ústavním soudu nějak vyřeší a ti další soudci budou pana předsedu kontaktovat, aby nám mohl na příštím podvýboru podat informaci o tom, jaký je rozsah toho ovlivňování a k čemu docházelo,“ poznamenal Michálek.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: nab