Prezident prý porušuje Ústavu. Romský aktivista Holomek se zamýšlí, co s ním za to provést

10.12.2016 13:28 | Zprávy

Nad tím, že demokraticky zvolený prezident Miloš Zeman přísahal na Ústavu, kterou ale nectí a činí přešlapy, které s Ústavou silně kolidují, se na svém blogu na serveru Aktuálně.cz zamýšlí Karel Holomek, předseda nevládní organizace Společenství Romů na Moravě.

Prezident prý porušuje Ústavu. Romský aktivista Holomek se zamýšlí, co s ním za to provést
Foto: Hans Štembera
Popisek: Prezident Miloš Zeman promluvil k výsledku prezidentských voleb v USA a podotkl, že se o něm mluví jako o českém Donaldu Trumpovi

Z charakteru těchto přešlapů lze podle Holomka usuzovat na to, že Zemanovo úsilí směřuje k prezidentskému systému vládnutí s autokratickými prvky, který není v naší Ústavě zakotven. „Přitom prezident je ve své funkci neodpovědný, což ovšem neznamená, že si může dělat, co ho napadne, případně nenaplňovat Ústavou předepsané kroky. A taky, že mu nemusí být vše trpěno,“ podotýká Holomek.

Celý text je ZDE

Prostý občan, kterému je takový postoj prezidenta cizí, neboť vidí, k čemu směřuje a jakým nebezpečím může být vystaven, by měl podle Holomka v první fázi spoléhat na vládu a Parlament u vědomí toho, že stát je jimi řízen a že jsou zodpovědni i za svého neodpovědného prezidenta.

„Mají ústavní povinnost konat a svého prezidenta volat k pořádku. Pokud tak nečiní, což je dnes už zcela evidentní, je postoj občana v tak rozhádané společnosti, jako je ta naše, opravdu obtížný,“ stýská si Holomek.

Poukazuje na to, že i poslanci, senátoři a ministři skládali slib na Ústavu. „Pokud se chovají takto, pak i oni jsou odpovědni za nedodržování Ústavy a následky, které z toho mohou povstat. Uvědomují si to vůbec?“ ptá se Holomek.

Pokládá si také otázku, zda je za této situace občan povinen držet povinný respekt k prezidentu, když ten svůj úřad zastává nekompetentně a v rozporu s vládní zahraniční politikou. A když vystavuje občana i stát bezpečnostním rizikům svým směřováním k Rusku a k Číně, „a tím vším narušuje program, ke kterému jsme se všichni po sametové revoluci spontánně přihlásili“.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vam

17. listopad

Dobrý večer, pane Zdechovský, chci se zeptat, jak se díváte na prohlášení našeho vrcholného politika, cituji: Ne každý názor musíme respektovat a ne každý názor je stejně "hodnotný"? 35 let po revoluci je schopen toto říci do rozhovoru nás premiér? Opravdu? Svůj názor raději vyjadřovat nebudu, ale ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Sliby chyby. Unijní miliardy po povodních nedorazí. A takto to vypadá s pomocí vlády

20:17 Sliby chyby. Unijní miliardy po povodních nedorazí. A takto to vypadá s pomocí vlády

REPORTÁŽ „Chtělo by to změnu legislativy, ať stát může pomáhat postiženým městům a obcím rychleji ne…