Expertní tým za přítomnosti ministra zahraničí Tomáš Petříčka (ČSSD) se zabýval zahraniční politikou s důrazem na ekonomickou diplomacii. Předmětem jednání byl i Kuberův záměr vycestovat na Tchaj-wan. Česko však s ohledem na politiku jedné Číny neuznává Tchaj-wan jako samostatný stát. Čína považuje Tchaj-wan za jednu ze svých provincií a hrozí mu vojenským zásahem v případě vyhlášení nezávislosti.
„Skutečně na této úrovni je to výjimečné, že by takto vysoce postavený ústavní činitel cestoval na Tchaj-wan, nicméně říkám, toto rozhodnutí je na panu předsedovi. Vláda nemá nástroj jak mu v tom zabránit,“ vyjádřil se po jednání pro novináře ministr zahraničí Petříček, který podle svých slov nemá možnost Kuberovi jeho cestu zakázat.
Kubera jako druhý nejvyšší ústavní činitel po prezidentovi v týdnu potvrdil, že příští rok Tchaj-wan navštíví. Česká strana podle Petříčka uznává politiku jedné Číny, ale zároveň chce rozvíjet i ekonomickou spolupráci s Tchaj-wanem. „To je potřeba i čínským partnerům takto jasně vysvětlovat, že tam jsou skutečně tyto dvě naprosto odlišné roviny,“ dodal Petříček.
Právě článek obsahující uznání jedné Číny byl důvod, proč pražský magistrát vedený primátorem Hřibem vypověděl sesterskou smlouvu s Pekingem. Čínské velvyslanectví v ČR označilo ukončení smlouvy za narušení důvěry a poškození čínsko-českých vztahů.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: nab