Při stavbě metra A se porušoval zákon. K nemalým dalším škodám ještě může prý dojít

02.02.2014 12:00 | Zprávy

Porušování zákona při stavbě metra A se už potvrdilo. Podle serveru Aktuálně.cz to vyplývá ze závěrů auditu, který právě dokončuje kontrolní oddělení pražského dopravního podniku. Ukazuje se, že některé práce byly nejdříve udělány a až později se k nim podepisovaly smlouvy.

Při stavbě metra A se porušoval zákon. K nemalým dalším škodám ještě může prý dojít
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vlak ve stanici metra

Vedení podniku v čele s Jaroslavem Ďurišem prý odhalená pochybení bagatelizuje s tím, že podnik nijak ekonomicky nepoškodila. „Zasmluvňovací proces buď neproběhl, nebo proběhl až následně. Čili to nepochybně porušení je, ale nikdy nedošlo k žádným finančním ztrátám," cituje Aktuálně.cz ředitele Ďuriše.

Server upozorňuje na to, že ke škodám ještě může dojít, a to ne k malým. Takový případ nastane, když by se porušením zákona na nejdražším metru v historii, kde jeden kilometr přijde na 3,5 miliardy korun, začala zabývat Evropská komise. Ta má na stavbu přispět dotací ve výši 7,5 miliardy.

Zároveň prý vyšlo najevo, že objem víceprací přesáhl 40 % ceny celé zakázky a Metrostav tak stavěl ze dvou pětin jiný projekt, než který vysoutěžil. Evropští kontroloři to budou také považovat za doklad problémů na stavbě. Způsobem zadávání víceprací se prý navíc zabývá i policie.

„Je to nepochybné porušení zákona o veřejných zakázkách a Evropská komise se o to bude zcela jistě zajímat. Dle mého je tu velmi vysoké riziko, že bude s tou dotací problém," myslí si analytik Jiří Fiala z Transparency International, dodává server.

Ďuriš je přesvědčen, že dotaci obhájí

Nový šéf dopravního podniku Ďuriš je však přesvědčen, že se podaří dotace obhájit. „Náš postup je před Evropskou komisí obhajitelnější než před naším Ministerstvem dopravy. Ministerstvo k nám není příliš přívětivé," říká Ďuriš na adresu úřadu.

Auditoři pod vedením Lukáše Wagenknechta vedení upozornili na to, že u tří zakázek z loňského března a dubna dodavatelské firmy Metrostav-Hochtief, Skanska a sdružení Arcadis-Inset vícepráce nejdříve provedly a teprve poté se vytvořily dokumenty, které je „legalizovaly". Za vším měla stát dozorující firma IDS, která vše dělala podniku za zády.

Server Aktuálně.cz uvádí, že nový ředitel Wagenknechta vyhodil a jeho závěry zlehčuje. Ten tvrdí, že o některých problematických zakázkách dopravní podnik předem věděl a ve spolupráci s IDS k nim podepsal alespoň nějaké dokumenty.

„Když jsem udělal detailní kontrolu, tak je evidentní, že vždycky proběhla příslušná jednání všech zainteresovaných stran - tzn. dopravního podniku, IDS a zhotovitele. Všechna tato změnová jednání vycházela ze změnových listů, které byly podepsány a odsouhlaseny. Svým způsobem se změnové listy dají považovat za dodatky ke smlouvám," myslí si Ďuriš.

Postupy dopravního podniku při stavbě metra A Ďuriš dále obhajuje tvrzením, že zákon o veřejných zakázkách je podle něj pro velké a složité stavby, jako je metro, nevhodný.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: dkr

Ing. Patrik Nacher byl položen dotaz

Odvolání Hřiba

Pane Nachere, nemyslíte, že už je opravdu na čase odvolat Hřiba? Sice jste v opozici, ale podle mě by se k vám přidal i někdo z koalice, a pokud ne, tak se jen potvrdí, že takovým lidem jde jen o korýtko, protože je více než jasné, že je Hřib totálně nekompetentní a navíc nedůvěryhodný a dost možná ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Německá ministryně vnitra našla spoluviníka masakru v Magdeburku: Elon Musk

8:23 Německá ministryně vnitra našla spoluviníka masakru v Magdeburku: Elon Musk

Německé ministerstvo vnitra, které řídí sociální demokratka Nancy Faeserová, naznačilo, že sociální …