„Pokud jde o obecný náhled na tento projev, myslím, že jde o smutný příběh českých politiků a české politické scény s tím, že se vláda, ač vím, že nezavinila všechno, snaží vyvinit ze systému, který naskočil v České republice. Protože prvopočátek byl podle mne takový, že si vláda řekla, že umaže dluh státního rozpočtu zvýšenou inflací, což se samozřejmě vymklo z rukou,“ řekl Dufek.
Dále uvedl, že když premiér mluvil o energetice, některé údaje byly uvedeny nepřesně. „Když mluvil o Ukrajině, tak nám neřekl úplně všechno, a co se týká náhledů na řešení současné situace, tak dokonce uvedl informace, které se nezakládají na pravdě.
A pokud jde o českou politickou scénu, jde o smutný příběh české politiky, a dnešní situace v lobbistické straně STAN je taková, že by měla odejít z vlády, protože jde o silně nedůvěryhodnou stranu. Vzpomínám na ‚maličkost‘, ještě loni v Praze primátor Zdeněk Hřib (Piráti) omlouval ceny jízdného, že nemá Dopravní podnik na investice a jak je tvrdě postihl covid. Tak myslím, že je tvrdě postihl STAN. Bodejť by na investice měl, když ho vysávaly hydry takovým způsobem, že to nemůže vydržet žádný podnik,“ zmínil.
Dufek: Premiér má máslo na hlavě
Předseda Asociace samostatných odborů Bohumír Dufek je přesvědčen, že ke kauze kolem Starostů a nezávislých se nemusel premiér vyjadřovat, ale pokud by opět nenapadl minulou vládu, kdy se i ODS podílela na určitých programech, které nalévaly do ekonomiky zbytečné peníze, a kdyby snižovali daně. Jestliže kritizoval minulou vládu, měl se vyjádřit i o té své, protože má máslo na hlavě jako všichni tito politici,“ podotkl.
Za nepřesná nebo nepravdivá tvrzení vnímal například výroky předsedy vlády o tom, jak hodlají nakupovat elektrárny. „Jsem zvědavý, jak to chtějí udělat, když říkali, že 30% podíl mají minoritní akcionáři s vazbou na zisk, a podobné nesmysly. Existuje spousta státních firem po celé Evropě, kde je i soukromý sektor, a přesto rozhoduje, kdo má v představenstvu nebo na valné hromadě většinu. Ještě se nestalo, aby se minoritní akcionáři soudili s většinovými majiteli firmy, když ji ovládají s 51 procenty. A tady je nepřesná informace: Jestliže mohl ČEZ rozhodnout bez minoritních akcionářů, že vstoupí na pofidérní německou burzu v Lipsku, což zvedá cenu prodané elektřiny, ale při nákupu z jedné kapsy do druhé platíme vysokou cenu, může rozhodnout z ní odejít. A jsou státy, které na této burze nejsou, takže v tomto případě uváděl premiér nepřesné údaje,“ vysvětlil Dufek.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Zuzana Koulová