Do Evropy v současnosti denně přicházejí desetitisíce lidí. Ženy, muži, děti, rodiny, staří i mladí. „Přišli ve snaze najít nový život, v mnoha ohledech jsou však zvěstovateli nového věku,“ píše Nordland a dodává, že podle OSN se na světě v současnosti pohybuje 60 milionů vysídlených lidí, což je víc než kdykoliv předtím.
A ti lidé nejsou čistě jen ze Sýrie, ale z mnoha dalších zemí. Afghánistán, Irák, Gaza, Haiti, země subsaharské a severní Afriky. „Ti lidé jsou neoficiálními vyslanci neúspěšných států, nekonečných válek, neřešitelných konfliktů.“ Nordland však poukazuje na skutečnost, která je mnohem důležitější. Migrační krize totiž může být mnohem větší, než je teď.
Z Afghánistánu chce kvůli Tálibánu odejít dalších 100 000 lidí. Až 12 milionů Syřanů opustilo svoje domovy. V Egyptě je 5 milionů Koptů, křesťanů, kteří se bojí o svoji budoucnost. Iráčtí Jezídové již domov nemají. Jemenci jsou neustále bombardováni Saúdy. Jemen je od Evropy zhruba stejně daleko jako Eritrea.
A to zdaleka není všechno. Podle průzkumů analytické společnosti Gallup z let 2009 až 2011, se 40 procent občanů Nigérie, země mající dvojnásobek obyvatel Německa, vyjádřilo, že kdyby mohli, emigrovali by na Západ. „A lekce roku 2015 – jim a zbytku světa – ukázala že to jde.“
Evropské mocnosti mají co dělat, aby zvládaly současný tok migrantů, jež je mnohými označován za největší v dějinách. Problém však spočívá v tom, že není zdaleka takový, jaký by být mohl. „Mluvíme tu o milionech potenciálních uprchlíků, kteří chtějí dosáhnout Evropy, ne o tisících,“ napsal v nedávném příspěvku na Twitter Donald Tusk.
„V celé Evropě se rozšířil otevřený rasismus a xenofobie a nacionalistické i krajně pravicové strany získavají na oblibě,“ uvedl bývalý německý ministr zahraničí Joschka Fischer. „Zároveň se však jedná pouze o začátek krize, jelikož podmínky, které lidi nutí opouštět jejich domovy, budou jen horší.“ A země EU, které mají ty nejlepší sociální systémy na světě, jsou jimi zahlceny již teď. „Politicky, morálně i administrativně.“
„Nemyslím si, že se ta vlna zastaví,“ řekla Sonja Lichtová z maďarské neziskové organizace ICDT, která se zabývá přesuny k demokracii. „Možná čas od času poleví, zkrátka se musíme připravit. Světový sever musí být připraven na to, že světový jih je v pohybu. Celý jih světa. To není jen problém Evropy, ale celého světa.“
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: spa