Šetřit, šetřit, šetřit. Tak se nevyjadřují jen čeští politici, ale i ti němečtí. Jak jsme již informovali, německý ministr pro hospodářství Robert Habeck Němce nabádá, aby plyn v domácnostech využívali méně. „Pokud nebudeme šetřit, pokud domácnosti nesníží spotřebu, tak nám nadále hrozí, že v zimě nebudeme mít dostatek plynu,“ uvedl na rozhlasové stanici Deutschlandfunk. Apeloval, aby Němci snížili spotřebu i přesto, že spolková vláda plánuje ceny zastropovat. Na což hodlá vynaložit sumu 200 miliard eur. Výhledově by měla být zavedena opatření, která budou motivovat k nižší spotřebě, ta ovšem nejdou zavést rychle. Jako cíl má Německo dle Habecka snížení spotřeby o 20 %.
Jak to dopadlo? Podle Javiera Blase, odborníka agentury Bloomberg na energie a suroviny, neslavně. Ten stejně jako Habeck souhlasí, že i přes dodávky zkapalněného plynu musí Evropa šetřit, jinak s plynem přes zimu nevystačí. Evropská komise navrhuje úsporu 10 až 15 procent, ovšem země, které spoléhaly na ruské dodávky prý musí snížit spotřebu až o 20 procent.
Na šetření plynem bude mít velký vliv počasí. Pokud bude zima mírná, bude snadnější. Ale pokud ne, bude výrazně těžší. Javier Blas ovšem připomíná, že na počasí nezáleží a Evropa musí spotřebovávat méně plynu než v roce 2021 a než je pětiletý průměr posledních let.
Vysoké ceny zatím ke snížení spotřeby motivovaly průmysl. Jak Blas připomíná, některé firmy v chemickém průmyslu výrobu přerušily úplně, což vedlo k údajnému poklesu poptávky po plynu až o 20 %. Například slovenská Markýza již informovala, že firma Duslo Šala z holdingu Agrofert zvažuje, zda vůbec obnoví produkci. Je jedním z největších výrobců aditiva AdBlue, které se používá pro zmírnění ekologické náročnosti naftových motorů. Cena této kapaliny, k jejíž výrobě je potřeba zemní plyn, již raketově stoupla.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: kas
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.