„Praha od příštího roku nebude topit uhlím, bude mít tím pádem trošku čistší vzduch, a poskytuje i dotace na výměny kotlů. Jde o zásluhu náměstka Hlubučka a samozřejmě to je výsledek nastavení celé naší koalice, kdy nám na pražském vzduchu skutečně záleží,“ informoval na sociálních sítích lídr Prahy sobě Jan Čižinský.
V komentářích se však kromě chvály na Čižinského snesla i kritika. Nejčastěji lidé zmiňovali, že by ovzduší v Praze nejvíce prospělo dokončení okružních komunikací. „Pokud vám na pražském vzduchu skutečně záleží, budete připravovat ‚Blanku 2‘ – výstavbu východní části městského okruhu?“ zeptal se Čižinského Daniel Volek.
A Petr Heinzl přitakává: „Co takhle pro lepší vzduch začít dělat na okruhu? Kombinace totálního zabetonování současného stavu nestavění a všude zaváděné 30 a jiné zpomalovače dopravy mají za následek spíše zhoršení ovzduší.“
Čižinský svým komentářem naráží na to, že hlavní město plánuje od října příštího roku zakázat topení uhlím, uhelnými briketami a koksem v kamnech a v kotlích, které spadají do nejnižších dvou emisních tříd z pěti možných. Návrh městské vyhlášky dnes schválili radní, musí ho ještě odsouhlasit zastupitelstvo. Kotle emisní třídy jedna a dva se od roku 2014 nesmějí prodávat, od září roku 2022 bude jejich provoz zakázán v celé republice. Magistrát odhaduje, že je v Praze využívají stovky domácností.
Na výměnu starých kotlů mohou lidé do příštího roku získat finanční podporu z evropských fondů v rámci tzv. kotlíkových dotací. V případě schválení zastupitelstvem by pražské omezení začalo platit za více než rok, což má dát majitelům nevyhovujících zdrojů vytápění čas k tomu je za zvýhodněných podmínek vyměnit.
Praha je podle informací magistrátu zasažena nadlimitními hodnotami škodlivin v ovzduší na 69 procentech území. Hlavními látkami, kterým Pražané a jejich zdraví čelí, jsou benzo(a)pyren, oxid dusičitý a drobné prachové částice PM10.
Nejvíce škodlivin má na svědomí doprava, spalování tuhých paliv v domácnostech nicméně produkuje podle magistrátu přes 90 procent emisí benzo(a)pyrenu, což se dá odvodit z faktu, že situace je nejhorší v místech, kde převažuje lokální vytápění. Podle schváleného dokumentu je kvalita ovzduší nejhorší v zimních měsících, zejména v lednu až v březnu.
V těchto obdobích Český hydrometeorologický ústav poměrně často v metropoli vyhlašuje tzv. smogové situace. V takovém případě bude podle návrhu vyhlášky platit další omezení – domácnosti budou moci topit pouze ve zdrojích tepla, které slouží jako hlavní vytápění. Nebude tak možné si třeba zapálit navíc oheň v krbu, a to bez ohledu na použité palivo. V případě schválení by toto pravidlo mělo začít platit už v této topné sezóně.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: rak