Přivezli běžence, ti jim utekli do Německa. Teď Generace 21 vysvětluje, jak je to možné

02.04.2016 20:49 | Zprávy

Dan Drápal z Nadačního fondu Generace 21 se podrobněji rozepsal o skupině iráckých uprchlíků, kteří měli dostat azyl v Česku, ale rozmysleli si to a rozhodli se odcestovat do Německa. Drápalův text na svém facebookovém profilu sdílel předseda lidovců Pavel Bělobrádek.

Přivezli běžence, ti jim utekli do Německa. Teď Generace 21 vysvětluje, jak je to možné
Foto: Jan Rychetský
Popisek: Menší uprchlický tábor pro rodiny s dětmi v Ankawě. Jde o křesťanskou čtvrť Arbílu, čtvrtého největšího města v Iráku

Drápal nejprve připomněl, že 1. dubna pozastavil ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) projekt Generace 21 na záchranu 153 iráckých křesťanů. Stalo se to v okamžiku, kdy 33 z dosavadních 89 přicestovavších Iráčanů stáhlo svou žádost o udělení azylu.

Stáří je v Iráku mnohem více ctěno než u nás

Mezi osmi lidmi z Brna, kteří se chtějí vrátit do Iráku, a onou velkou skupinou z Okrouhlíku u Jihlavy je prý obrovský rozdíl. Motiv brněnské rodiny je podle Drápala jasný: Staří rodiče trpí steskem po domově a chtějí se vrátit. Vztah mezi starými a mladými je v Iráku hodně jiný než v České republice. Stáří je mnohem více ctěno a vůle rodičů je vesměs respektována. „Dokážu si představit, že rozhodování střední generace nebylo vůbec jednoduché. Na jedné straně snaha vyhovět rodičům, na druhé straně úvahy o budoucnosti vlastních dětí,“ podotkl Drápal.

Žádný relevantní důvod nespokojenosti neslyšel

Zcela jiná je podle něj situace skupiny z Okrouhlíku. Jakmile začali mluvit o tom, že si nepřevezmou jihlavské byty, bylo zřejmé, že jde do tuhého. V úterý sám, po domluvě s ostatními členy týmu Generace 21, na Okrouhlík zajel spolu s tlumočníkem. Chtěl vědět, jaké mají konkrétní námitky, případně požadavky, a chtěl je varovat před nějakým krokem, který by mohl mít nevratné následky.

Schůzka byla naprosto neuspokojivá. Žádný relevantní důvod pro jejich nespokojenost s Generací 21 prý nezaslechl. Přivezl jim do arabštiny přeložený dopis s varováním, že rozhodnutí o vycestování do Německa může být velmi nebezpečné. „Pokud stáhnou svou žádost o azyl, nebudou už ji moci podat v žádné jiné zemi EU. Z právního hlediska tu sice určitá teoretická možnost požádat o azyl i v jiné zemi je, ale ta je v současné situaci v Evropě opravdu jen naprosto teoretická,“ vysvětlil Drápal.

Možná si mysleli, že mohou licitovat

Myslí si, že ona irácká rodina se možná domnívala, že lze nějak licitovat, a stejně asi přistupovali k jednání s ministerstvem vnitra. „Jenže ministerstvo vnitra zareagovalo – z poměru Středoevropana zcela logicky a ani tomu nemohlo být jinak – tak, že jejich žádosti o zrušení azylového řízení a vydání pasů okamžitě vyhovělo. Mohu se mýlit, ale osobně se domnívám, že až v tomto momentu jim možná začalo docházet, co se vlastně děje. Nezdá se mi, že by měli jakýkoli plán. Možná se vrátí do Iráku, ale na rozdíl od oné brněnské rodiny si nemyslím, že to byl jejich záměr,“ uvedl Drápal s tím, že je mu jich velice líto, zejména jejich dětí.

 


 

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vam

PhDr. Pavel Žáček, Ph.D. byl položen dotaz

Co přesně je ta neoprávněná činnost pro cizí moc?

A k čemu je tento zákon? Pokud je přeci něco nezákonné, tak na to jsou tresty nebo má trestat nějakou činnost, která není nezákonná? A lze za takovou činnost pak vůbec někoho postihovat, když nedělá nic nezákonného? A ještě by mě zajímalo, jaké tresty za takovou činnost navrhujete?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Washington: Bystroň se setkal s hvězdou z okolí Donalda Trumpa

17:54 Washington: Bystroň se setkal s hvězdou z okolí Donalda Trumpa

Europoslanec německé Alternativy pro Německo (AfD) Petr Bystroň se během své cesty do USA při přílež…