Ukrajinská strana tvrdí, že ruské bezpilotní letouny, jejichž cílem bylo příhraniční město na Ukrajině, nakonec skončily v Rumunsku. Ukrajinský ministr zahraničí Dmitro Kuleba dokonce tvrdí, že Ukrajina má fotografické důkazy, kterými své tvrzení může podpořit. Britská veřejnoprávní BBC však upozornila, že tyto snímky nemohla ověřit.
„Obrázek i video ukazují ohnivou kouli stoupající v noci nad zalesněným břehem řeky, ale vizuální důkazy jsou velmi nízké kvality, částečně proto, že byly natočeny ve tmě, z dálky a částečně proto, že mají nízké rozlišení. Navíc se zdá, že video bylo místy rozmazané a zakrylo některé detaily,“ uvedla BBC.
Rumunsko ukrajinskou verzi odmítlo.
„Samozřejmě existuje riziko nehody nebo incidentů, ale prozatím tomu tak nebylo,“ řekla rumunská ministryně zahraničí Luminita Odobescu na společné tiskové konferenci po boku německé ministryně zahraničí Annaleny Baerbock v Berlíně. Odobescu řekla, že útoky ruských dronů nepředstavují žádné přímé vojenské ohrožení rumunského národního území nebo teritoriálních vod. „Z naší části Dunaje vidíme, co se tam děje, a viděli jsme, že prakticky Rusko cynicky útočí a pokračuje v útocích na infrastrukturu – civilní infrastrukturu – a nedovoluje Ukrajině vyvážet jejich obiloviny,“ řekla Odobescu.
Rumunský ministr obrany Angel Tilvar v příspěvku na X, dříve Twitteru, odsoudil „neoprávněné a kriminální útoky zaměřené na civilní infrastrukturu“ na Ukrajině, včetně úderů na přístav.
Ukrajinská strana trvá na tom, že drony skončily za řekou u města Izmajil, konkrétně už na rumunské straně. A pokud tvrdí opak, pak se podle Kuleby partneři Ukrajiny snaží jen přivírat oči, aby se nenechali zatáhnout do konfliktu s Ruskem.
K možnému incidentu došlo v době, kdy turecký prezident Recep Tayyip Erdogan přesvědčuje svůj ruský protějšek Vladimira Putina, aby se vrátil k obilné dohodě s Ukrajinou. Putin to opakovaně odmítl s tím, že napřed by Západ musel splnit některé ruské podmínky. „Řekl ale, že Rusko postupuje vpřed s plány dodávat zdarma obilí do šesti afrických zemí ‚a dokonce poskytnout logistiku zdarma‘.“ Na tato Putinova slova upozornila americká zpravodajská stanice CNN.
Mezitím Ukrajinci hlásí, že úspěšně postupují v oblasti Roboy. Ukrajinská lehká pěchota údajně pronikla za první obrannou ruskou linii, ale washingtonský Institut pro studium války (ISW) tvrdí, že zatím takovou informaci nemůže potvrdit. Rusové navíc zpracovali svá minová pole opravdu důkladně.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
válka na Ukrajině
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: Miloš Polák
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.