Vláda Petra Fialy rozhodla o zastavení činnosti osmi webů, které z pohledu Ministerstva vnitra šířilo ruské dezinformace.
Samotné Rusko agresi vůči Ukrajině popisuje jako speciální operaci, jejímž cílem má být údajně denacifikace Ukrajiny. Z Moskvy zaznívá, že ruská armáda útočí na vojenské objekty. Záběry ze sociálních sítích z Kyjeva, z Charkova a z dalších měst ale ukazují, že ruské rakety dopadají i na sídliště a za oběť ruským agresorům padají i ukrajinské děti.
Rozhodnutí české vlády přesto část české společnosti kritizuje a tvrdí, že musí být zachována svoboda slova. Podle teze slavného francouzského filosofa a spisovatele Voltaira, že sice nemusí souhlasit s názorem druhého člověka, ale vždy bude hájit možnost oponenta vyslovovat tyto názory.
V tomto duchu se vyjádřil i server Časopis Argument, resp. historik a filosof Adam Votruba, který má z to, že je třeba zastat se zakázaných webů.
„Celkem se uvažovalo o zablokování 22 stránek, ne všechny však byly o víkendu mimo provoz. Zablokování ušly ty, které nemají českou doménu (cz.sputniknews.com). K těm zrušeným patří aeronet.cz, Novarepublika.cz, Pravyprostor.cz, Protiproud.cz aj. ... Za povšimnutí stojí, že proruskost patrně nebyla jediným kritériem výběru. Například Pravý prostor ve většině článků odsoudil ruskou invazi na Ukrajinu (mj. zde byl přetištěn v plném znění projev prezidenta Miloše Zemana). Do hledáčku se tento pravicový web dostal patrně spíše kvůli protimigračním, protiislámským a protievropským postojům,“ napsal Votruba.
- Celý komentář naleznete zde
„Provozovatelem dalšího zrušeného webu Nová republika je europoslanec za SPD Ivan David. Nabízí se otázka, jestli je zrovna dobrou vizitkou demokracie, když může být ze dne na den umlčeno médium spojené s opoziční stranou. Ivan David sice opakovaně prezentoval proruské názory, avšak o tom, že by skutečně vědomě šířil dezinformace, se právně doložené důkazy budou hledat těžko,“ pokračoval Votruba.
Nakonec zdůraznil, že když už se stát rozhodne stáhnout k cenzuře, měl by to otevřeně přiznat a důkladně odůvodnit. „Také stávající praxe, kdy o tom, co je dezinformační web, rozhodují neziskové organizace a poté jejich hodnocení přebírají veřejnoprávní média, politici i státní úřady, je nepřijatelná,“ konstatoval.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
válka na Ukrajině
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: mp