Proč se politici s rychlým šetřením opičí po Evropě? Ptá se analytik

04.10.2010 23:04 | Zprávy

Analytik hospodářského a politického vývoje Petr Robejšek říká, že by si Česká republika měla jasně definovat, kam se chce dostat a co můžeme jako malý stát vykonat. Podle něj k tomu nepatří zběsilé šetření po vzoru zbytku Evropy. Zvlášť tehdy, když o deficitu politici věděli už nejméně tři roky.

Proč se politici s rychlým šetřením opičí po Evropě? Ptá se analytik

Na to, abychom České republice pomohli, nesmíme jen škrtat všechny výdaje, ale také podporovat vlastní ekonomické zájmy a udržovat ekonomický růst. Odborník na hospodářský a politický vývoj Petr Robejšek říká, že by vláda neměla pouze napodobovat to, co dělají v zahraničí.

„Politici věděli o obrovském deficitu minimálně tři roky. Proč nezačali šetřit dříve a šetrněji," ptal se v pořadu ČT24 Hydepark Robejšek.

Odboráře uznávám stejně, jako lobbisty. Obě skupiny jen hájí své zájmy

Odboráře uznává stejně jako lobbisty. Podle něj je důležité, aby každá skupina mohla formulovat své zájmy. Upozorňuje však na problémy přerozdělování financí ve společnosti. „Západní ekonomiky se nacházejí ve složité situaci. Jedná se o to, jestli se jim podaří zachovat sociální systém ne v té podobě, v jaké funguje dnes, to se jim nepodaří, ale alespoň v takové, která zabrání politické destabilizaci," domnívá se Robejšek.

Evropa jako celek není schopná konkurovat světovým mocnostem

Analytik poukazuje na to, že jako demokracie máme na kapitalistickém trhu ztíženou pozici oproti zemím s jinými režimy. Měli bychom o něm přemýšlet jako o hospodářském a politickém partnerovi. Navrhuje alespoň na určitou dobu přerušení globálního bezmezného světa.

Navíc přiznal, že sjednocenou Evropu nevidí jako akceschopnou jednotku. Konkurovat velkým ekonomickým hráčům jako je například Čína a Rusko podle něj mohou pouze nejvyspělejší evropské státy jako je Velká Británie, Francie nebo Německo.

Více:

Foto:cnb.cz

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mab

Ing. Patrik Nacher byl položen dotaz

Vy jste teď sice pro zmrazení platů, ale co to řeší do budoucna?

Nemyslíte, že je třeba vyřešit vaše platy nějak komplexně, abyste brali přiměřeně se vším všudy? Ne že budete brát obří platy a ještě k domu dostávat obří náhrady. Vždyť to je výsměch všem a je jedno, že se teď snažíte problém oddálit, to není řešení. Nebo jak si to představujete za 5 let až by došl...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Pokus znovu protlačit Istanbulskou úmluvu končí příměrem k souloži

12:45 Pokus znovu protlačit Istanbulskou úmluvu končí příměrem k souloži

Jako nehoráznost a prznění demokracie označují senátoři plán vládní zmocněnkyně Šimáčkové Laurenčíko…