Podle Kalhousové si nyní mnoho lidí pokládá otázku, jak mohlo k útoku na Izrael takovéhoto rozsahu dojít, když se o zemi říká, že má „nejlepší rozvědku na světě“. Na odpověď na tuto otázku si prý ještě musíme počkat, jelikož to nikdo přesně neví.
Prosakovat mají podle ní informace, že izraelské tajné služby zřejmě opravdu nevěděly, což vedlo k taktickému a operačnímu selhání. „Izraelská armáda prostě nebyla připravená. Vojenské posádky na jihu nebyly ve stavu pohotovosti a počet vojáků nebyl dostatečný k tomu, aby dokázali ubránit sebe, natož civilisty,“ poukázala na sociální síti X analytička z Herzlova centra izraelských studií FSV UK.
Problémem podle ní byla dlouhodobá strategie Izraele vůči palestinské islamistické straně Hamás, která kontroluje Pásmo Gazy. „Armáda a politici byli přesvědčeni, že Hamás nemá zájem na eskalaci konfliktu a že si je vědom odstrašující síly Izraele. Že chce v klidu kontrolovat Gazu a neudělá nic, co by vyprovokovalo Izrael k masivní odvetě,“ shrnuje Kalhousová neobezřetný postoj Izraelců k této teroristické organizaci.
Izraelské tajné služby zřejmě opravdu nevěděly, což vedlo k taktickému a operačnímu selhání. Izraelská armáda prostě nebyla připravená. Vojenské posádky na jihu nebyly ve stavu pohotovosti a počet vojáků nebyl dostatečný k tomu, aby dokázali ubránit sebe, natož civilisty.
— Irena Kalhousova (@IrenaKalhousova) October 8, 2023
Kalhousová „krátkozrakou a arogantní“ izraelskou strategii také dává ve spojitost s politickým děním. Podle ní jsou ministr pro vnitřní bezpečnost Itamar Ben Gvir a ministr financí a jeden z ministrů na izraelském ministerstvu obrany Becal’el Smotrič s širokými pravomocemi na Západním břehu „dva extremisté s nulovou nebo minimální zkušeností s armádou a bezpečnostními otázkami“.
„Co jim ale chybí ve znalostech, dohánějí v ideologii. Jsou představitelé radikálního náboženského sionismu a jejich snem je připojení Západního břehu (Judei a Samaří) k Izraeli. I díky jejich politice je Západní břeh dlouhodobě na pokraji třetí intifády (zdroj důstojník IDF) a obrovské množství vojáků je tak na Západním břehu, kde chrání židovské osadníky, často právě ty nejvíce radikální, kteří dlouhodobě terorizují Palestince,“ shrnuje analytička, proč byly izraelské síly rozmístěny na Západním břehu, a nikoliv u hranice s Pásmem Gazy.
„A výsledkem těchto faktorů je, že obyvatelé kibuců a měst na jihu Izraele byli mnoho hodin vystaveni běsnění, vraždění, znásilňování a mučení teroristů z Gazy, než se objevili první vojáci a speciální jednotky,“ shrnula, co mohlo stát za včerejším řádění palestinských teroristů na jihu Izraele.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
válka v Izraeli
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: Radek Kotas