Profesor Hořejší, hvězda covidu: Blatného bych nechal vyměnit. S ruskou vakcínou bych na EU nečekal. Stát je slabý a neschopný

09.02.2021 20:49 | Zprávy

Imunolog a člen Iniciativy Sníh Václav Hořejší ve Dvaceti minutách Radiožurnálu komentoval dosavadní opatření proti šíření epidemie, která podle ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO) přestala už fungovat. „Kdyby záleželo na mně, tak bych Blatného nechal vyměnit,“ sdělil, že to by zřejmě současné situaci pomohlo. Česko by mělo podle Hořejšího také začít používat ruskou vakcínu Sputnik V co nejdříve a nečekat na schválení Evropskou lékovou agenturou. Náš stát je prý „slabý a neschopný“, protože nedokáže vymáhat dodržování opatření.

Profesor Hořejší, hvězda covidu: Blatného bych nechal vyměnit. S ruskou vakcínou bych na EU nečekal. Stát je slabý a neschopný
Foto: Repro DVTV
Popisek: Imunolog Václav Hořejší

V pondělí vláda měla jednat o Hořejšího další funkci – měl se stát novým členem vládní rady pro výzkum, vývoj a inovace, vláda na svém webu potvrdila, že jeho jméno schválila. „Ano, skutečně jsem byl schválen,“ potvrdil Hořejší, který některé členy kabinetu však v poslední době kritizoval. „Nijak jsem o to neusiloval ani po tom bažil, ale ta spolupráce bude jistě užitečná,“ doplnil.

Hořejší se k pandemii koronaviru v poslední době hlasitě vyjadřuje. Stejně jako k výrokům Blatného, který v minulém týdnu uvedl, že v Česku přestala fungovat opatření proti šíření pandemie.

S tím, že opatření nefungují, Hořejší ale souhlasí: „Přestala fungovat proto, že rozsah epidemie je u nás tak velký. Vznikají ohniska, která nejsou pod kontrolou. Nefunguje ani trasování. Lidé nechodí na testování,“ sdělil, čím si vysvětluje, že tvrdé restrikce přestaly být efektivní v boji proti šíření koronaviru.

Šéf resortu zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) na pondělní tiskové konferenci uvedl, že jednal se svým rakouským protějškem, aby zjistil, proč jsou v Rakousku menší problémy s koronavirem než v Česku, když zavádíme podobná opatření. Dospěl k závěrům, že rozdíl tkví v používání FFP2 respirátorů.

Podle Hořejšího je v Česku klíčové důsledné testování. „Musí se mnohonásobně a systematicky víc testovat. Musí se odhalit co nejvíce nakažených lidí a trasovat,“ zdůraznil. Co nejvíc by se měly testovat děti ve škole a lidé v zaměstnání, ve kterých se lidí víc shlukují a nemohou nosit roušky, například v dolech. „Jsem optimista, že se to povede, vláda už na to má prostředky i antigenní testy,“ podotkl člen Iniciativy Sníh. Velký rozdíl ve srovnání situace v Česku s tou v Rakousku je podle něj i v tom, že tam lidé dodržují ustanovená opatření. „U nás to lidé záměrně sabotují, nenošením roušek protestují proti vládě a proti omezování svobod,“ sdělil molekulární imunolog, že tak činí z politického přesvědčení.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: nab

Ing. Michal Kučera byl položen dotaz

Bude podle vás další světová válka?

Aspoň z vaší věty - geopolitická rovnováha světa, která jej posledních 80 let uchránila před světovou válkou se rozpadla, to vypadá, že si to myslíte. A kdo by proti sobě jako stál? Ano Rusko je proti všem, ale netvrdí třeba právě vaše strana, jak je Evropa jednotná? A myslíte, že je na místě si stě...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Musk chce stíhat rozkrádání ve falešných neziskovkách. Z Prahy mu vzkazuje Jan Bartošek

8:05 Musk chce stíhat rozkrádání ve falešných neziskovkách. Z Prahy mu vzkazuje Jan Bartošek

Falešné nevládní organizace se ocitly v hledáčku Elona Muska, šéfa Úřadu pro efektivitu vlády DOGE. …