Dnešní Týden v médiích začneme připomínkou státního svátku 28. října, výročí české moderní státnosti, a pohledem na to, jak na ně reagovala jaká média. „Snažil jsem se tím prohrabat, i když to nebylo úplně snadné. Jen se potvrdilo, co už známe delší dobu, že na jedné straně se režimní média mohla přetrhnout, jak se ukláněla až k zemi před průběhem ceremonie a projevem prezidenta Pavla, kdežto na alternativní scéně jsme zaznamenali pouhé krčení rameny. Proč krčení rameny je celkem zjevné, protože o tom projevu nebo o celé té maškarádě by se dalo říci to trefné: ‚Král promluvil, neřekl slovo‘. Z odezvy v mainstreamových médiích mě rozesmál Petr Honzejk v Hospodářských novinách, což je velký humorista naší současné žurnalistiky. Ten se skutečně mohl přetrhnout v tom, jak prezidenta pochválit za cokoli,“ uvádí pro ParlamentníListy.cz Petr Žantovský.
Už jen čekal pochvalu, že byl prezident hezky oblečený nebo že jeho paní měla hezké růžové šaty. „Byl to chvalozpěv na projev, který podle Honzejka – cituji – měl nejen patu, ale i hlavu. No, já jsem tam tu hlavu příliš neviděl. Byla v něm spousta frází, které známe z Hospodářských novin a podobných médií. Dnes a denně jich dostáváme metráky jako vládní propagandu nebo oficiální propagandu Evropské unie. Slyšel jsem tam fráze o tom, jak máme být šťastní, že jsme v Evropské unii. V Honzejkově komentáři jsem samozřejmě slyšel urážky předchozích prezidentů, že si jak Václav Klaus, tak Miloš Zeman z té ceremonie udělali soukromý večírek, kdežto Pavel tomu dal konečně lesk, který náleží takovéto akci. Je mi záhadou, jak se většina lidí, co se neustále ohánějí demokracií, svobodou a kapitalismem, dokáže identifikovat s komunistickým špiónem,“ přiznává mediální analytik.
Projev, jako by ho přednášela postavička Furbyho
A to navzdory tomu, že celoživotní voják byl domanévrován na Pražský hrad a tam funguje jenom jako voskový Ken, který opakuje jako stroj. „Kdysi byla taková japonská hračka pro malé děti, jmenovala se Furby. Když jste Furbymu dlouhodobě opakovali nějakou větu, tak se ji naučil a opakoval ji po vás. Tak ten jeho projev mi trošku připadal, jako když ho přednáší Furby. Nechci se nikoho dotýkat, je mi to vcelku jedno, tento prezident mě nezajímá, ale jsem konzervativní člověk a respektuji, že byl zvolen. Nikdy bych si na tričko nenapsal ‚Petr Pavel není můj prezident‘, jak si to psali odpůrci Zemana nebo Klause. To nepatří do demokratické kultury. Ale ještě bych zmínil jednu drobnost. A to reakci Petra Štěpánka, místopředsedy Trikolory, na diskusi ohledně udílení a přijetí státního vyznamenání Martou Kubišovou,“ pokračuje Petr Žantovský.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jiří Hroník