Světové agentury informovaly, že se poslanci tří konzervativních stran ze židlí „ostentativně“ zvedli poté, co Zeman zaútočil během slavnostní ceremonie na „liberální média“ Hospodářské noviny a Respekt a veřejnoprávní Českou televizi. Obě německojazyčné agentury upozornily, že mezi poslanci, kteří odešli, byl i bývalý ministr zahraničí Karel Schwarzenberg. Agentura AFP dodala, že bývalý předseda TOP 09 byl Zemanovým protikandidátem ve volbě před pěti lety.
Stejně jako agentura AP také DPA svým čtenářům prezidenta Zemana popisuje jako politika, který je znám svým přátelským vztahem k Rusku. Jiřího Drahoše, který Zemanovi v lednovém druhém kole prezidentských voleb podlehl, označuje naopak za „proevropského“. Připomíná také, že Zeman je „ostrým odpůrcem přijímání uprchlíků a tvrdým kritikem islámu“.
Reuters Zemana označuje za „posledního prominentního politika postkomunistického přechodu v 90. letech“. Místo toho, aby Čechy sjednotil, jak slíbil před pěti lety, ukázal se být podle agentury ale „polarizační silou“. „Znevažuje své oponenty a kritizuje intelektuální elity a média,“ napsal Reuters.
Anglickojazyčné agentury AP i Reuters připomněly, že byl český prezident jedním z mála evropských politiků, kteří v roce 2016 podpořili v americké prezidentské kampani Donalda Trumpa.
Rakouská agentura APA informovala také o Zemanově slibu, že bude pokračovat ve svých dosavadních aktivitách včetně pravidelných setkání s občany v regionech.
Francouzská AFP napsala, že Zeman ve svém projevu zůstal věrný svým názorům „s populistickými akcenty“. Za zdroj jeho úspěchu v lednových volbách označila šíření „strachu z migrantů a odmítání kvót prosazovaných Bruselem“. Agentura připomněla také Zemanovy zdravotní problémy.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: nab